TEKNOLOJİ:
Siber zorbalık konusunda her anne-babanın bilmesi gereken 10 erken uyarı işareti

"Anne, ben şişman mıyım?" kendine güveni olmayan bir çocuk tarafından sorulan basit bir soru değil, siber zorbalığın ilk uyarı işareti olabilir.

Peki neden? Çünkü siber zorbalık, benlik saygısını ve benlik kimliğini zayıflatır.

Bilginiz olsun, Siber Zorbalık, elektronik cihazları kullanarak online ortamda bir kişiye sataşma, onunla alay etme, onu korkutma ve tehdit etme anlamına gelir. Amerikalı gençlerin %71'i siber zorbalık konusunda endişe duymaktadır. Megan Meier Vakfı'na göre, bu yıl 13 milyondan fazla Amerikalı çocuk siber zorbalığa maruz kalmış veya kalmaktadır. Bu online fenomen, depresyona ve kendinden şüphe etmeye neden olmakta ve hatta intihara sürüklemektedir.

Maalesef, siber zulüm gören çocukların bu mücadelelerini itiraf etmesi pek mümkün olmuyor: 10 kurbandan sadece 1 tanesi ebeveynini bilgilendirmektedir. İşte sizin için tespit ettiğimiz siber zorbalığa ilişkin 10 erken uyarı işareti, anne babanın siber zorbalığı belirlemesine yardımcı olacak:

  • Yanlış şeyler yapma, bir şeyle baş edememe, bir işi halledememe korkusu.

Çocuğun benlik saygısı ve benlik kimliği tehdit edildiğinde, çocuklar yeterince iyi olduklarını ispatlamaya çalışırlar. Gerçekten yanlış bir şey yaptıklarında ve siz sadakatinizi ve sevginizi gösterdiğinizde, çocuklar bunu hak etmediklerini düşünürler.

  • Değersizlik ve suçluluk hissi.

Çocuklar kaybolmuşluk hissine kapılır ve kendine olan güvenlerini de kaybederler. Sanki diğer insanlar böyle söylediği için bu dünyaya ait değillermiş gibi bir hisse kapılırlar.

Bu hissi, çocuğunuza bazı ev işleri ya da görevler verdiğinizde ve çocuğunuz okulda zorlandığında daha kolay tespit edebilirsiniz. Özetle, çocuklar kendisini beceriksiz, aptal, çirkin vs. gibi hissederler. Çocuklarınızın konuşmalarına dikkat edin. Bu, her şeyi fazlasıyla belirgin kılar.

  • Hiper-anksiyete ve endişe sonucu uykusuzluk.

Psikolojik mücadeleler uykuya dalmayı zorlaştırmaktadır. Bu durumu sizden gizlemek için çocuklar uyuyor gibi yapabilir, sonra da sizin yatmanızı bekleyip bütün gece uyanık kalabilirler.

  • Histerik, sinirlilik, huzursuzluk içine girme eğilimi.

Çocukların ruh hali çok hassastır. Aniden gözyaşlarına boğulabilirler. Herhangi bir hareket, onlarda yumuşama veya çıldırma hissinin uyanmasına neden olabilir.

  • Yeterince iyi olmadığını düşündüğü için kendini cezalandırmak maksadıyla kendine zarar verme hali.

Onların, bir çeşit "geri sıçrama"'ya, münasip bir şekilde kendi gözünde ve insanların gözünde kendini rehabilite etmeye ihtiyacı vardır. Benlik kimliği ve benlik değeri mağlup olduğu andan itibaren bunlar koşulsuz bir biçimde gerçekleşir.

  • Daha öncesinde neşe ve tatmin sağlayan şeylere ve hayata olan ilginin kaybolması.

Bütün çocukların hobileri, ilgi alanları, hatta saplantıları vardır. Örneğin, çocuğunuz örme veya el işleri yapmaktan hoşlanıyorsa ve birdenbire bunu terk ederse ve hatta yapmaktan tiksinti duyarsa, bu kesinlikle bir işarettir.

  • Aşırı yeme veya iştah kaybı.

Yeme bozukluğu bir şeylerin ters gittiğinin önemli bir göstergesi olabilir. Aşırı yeme veya yemeyi reddetme durumu için aslında birçok neden vardır. Ve siber zorbalık kesinlikle onlardan bir tanesidir.

  • Bir şeylere zarar verme.

Çocuğunuz tırnaklarını yiyen ve bir şeylere zarar veren bir çocuk değilken artık bunları yapıyorsa dikkat edin. Belki de bu, bir çocuğun bazı olumsuz duygulardan kurtulma çabası veya acıyı uzaklaştırma gayretidir.

  • Yalnızlık.

Çocuk sosyalleşmeyi reddeder ve insanlardan kaçar. Benlik değeri zarar gördüğü andan itibaren iletişim, çocukları daha çok incitir. İnsanlar arasında olmaktan rahatsızlık duyarlar. Çocuklar, diğer insanların onları yargılayacağına ve zavallı olarak göreceğine inanırlar.

  • Okul performansının düşmesi.

Çocuğun yoğunlaşma, karar verme, öğretmenlerini takip etme ve görevleri yerine getirme gibi sorunları vardır. Kolayca incinirler. Düşünebildikleri tek şey bunu atlatmaktır.

Mücadele etmek, badireyi atlatmak, ona katlanmak çıkış yolu değildir. Siber zorbalığa dayanmak imkansızdır. Tek çözüm onu ​​açığa vurmak ve ortadan kaldırmaktır.

Bu semptomların ergenliğe ait değil de, siber zorbalığa ait olduğundan emin olmak için tüm anne ve babalar, ebeveyn denetimlerini kullanmalıdır. Ebeveyn denetimleri, izleme araçları olarak tasarlanmışlardır ve çocuğunuzun hayatında olanları tam anlamıyla tercüme edebilirler. Siber zorbalar sosyal medyayı, Ask.fm gibi anonim siteleri, mesajlaşma uygulamalarını kullandıklarından beri, ebeveyn denetimleri bu platformları izleyebilir ve onları engelleyebilir.

İzleme piyasasında aile koruma programı olan ebeveyn denetim yazılımı gibi birçok uygulama vardır. Bu muazzam çeşitlilik içinde, anne-babalar kendi ailesinin ihtiyaçlarını karşılayan en uygun olanı seçebilirler.

Siber zorbalık işaretlerini tanımlamak kolaydır, tabii o işaretleri biliyorsanız. Ayrıca, bazı uygulamaların yardım özelliği de faydalı olabilir. Sadece kompleks bir yaklaşım, siber zorbalığı tespit etmeye ve üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Web Tasarım Ajansı Nedir
Web tasarım, son yıllarda en çok kullanılan bir kavram olurken, bu süreç hakkında bilgiler aşağıda ki...

Haberi Oku