SENDİKA:
'Ücret Yoksa Nöbette Yok' Eylemi Desteklenmelidir

 Bilindiği üzere tüm nöbet görevi bulunan tüm memurlar tuttukları nöbet karşılığında ek ücret alırken sadece öğretmenler tuttukları nöbete dair hiçbir ücret almamaktadır. Bu konu geçtiğimiz yıllarda defalarca gündeme gelmesine rağmen ne sendikalar tarafından ciddi bir eylem ne de hükümet tarafından bu durumu düzeltmeye yönelik bir hamle yapıldı.
Öğretmenlerin bu ve bunun gibi tüm özlük haklarına yönelik haklarını bireysel olarak savunmaları herhangi bir çözümü de beraberinde getirmeyecektir. Ancak sendika mensubu öğretmenlerin sendikalarının yürüttüğü eylemlere vereceği destek ile hem sendikaların etkinliği artacak, hemde öğretmenlerin haklarını alma ihtimalleri güçlenecektir. Bu konu hakkında geçtiğimiz ayda "ücret yoksa nöbette yok" eylemi başlattığını açıklayan eğitim iş sendikasına geçen süre içerisinde sadece Türk Eğitim Sendikası destek verdiğini açıkladı. Bu eylemin başlatılmasıyla birlikte birçok okulda öğretmenler nöbet tutmayı bıraktı ancak yeterli sayıya ulaşılamadığı için bu eylem henüz başarıya ulaşamadı ve bu gidişle başarılı olacağa da benzemiyor.
Öğretmenlerin Nöbeti Ağır Görevleri İçeriyor
Öğretmenlerin nöbet görevini ek bir ücrete bugüne kadar layık görmeyen Milli Eğitim Bakanlığına öğretmenlerin nöbet görevlerini ve taşıdığı yükü hatırlatmak isteriz.
Öğretmenler Nöbet Esnasında Neler Yapar?
Ders saatinden 30 dk önce nöbet yerinde bulunan nöbetçi öğretmen tüm çalışanlardan 30 dk önce göreve başlar ve 30 dk sonra görevini bitirir.
Nöbet esnasında okulun görevli olduğu bölümünde her türlü olayı kontrol eder ve öğrencilerin güvenliğini sağlar.
Öğrenci ziliyle birlikte tüm öğrencilerin sınıfa geçmesini ve öğretmenlerini beklemesini sağlar.
Nöbet gününde meydana gelecek her türlü vakanın ilk sorumlusu nöbetçi öğretmendir ve o gün meydana gelen her türlü aksaklığın hesabı nöbetçi öğretmenden sorulur.
Diğer öğretmenlere ders zilinin çaldığına yönelik gerekli uyarıları yapar.
O gün içerisinde her türlü faaliyetin düzenlenmesinin kontrolünü ve yönetimini sağlar.
Tüm bunların yanında meydana gelecek büyük olaylarda ağır ceza ile kalabilme konumunda olan nöbetçi öğretmenin taşıdığı sorumluluk tartışılmayacak kadar ağırdır.
Bu duruma rağmen bir sendikanın başlattığı eylemi maalesef şimdilik sadece başka bir sendika daha desteklediğini açıklamış ve hatta bu eylemden birçok öğretmen haberdar dahi edilememiştir.
Başta yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen'in bu eyleme gerekli desteği vermesi ve öğretmenlerin özlük hakkını koruduğunu, sendikacılık mahiyetini sürdürdüğünü başta üyelerine olmak üzere tüm öğretmenlere göstermelidir.
Eğitim Bir Sen Neden Bu Eyleme Destek Vermiyor?
Hemen her konuda diğer sendikalar ile fikir ayrılığı yaşayan yetkili sendika, diğer sendikaların başlattığı hiçbir olaya henüz destek vermemekle birlikte, mevcut düzene yönelik tepki göstermesi gerektiği durumlarda muhalif yapısını yitirerek sessiz kalması, bu sendikanın sendikacılık anlayışından da uzaklaşmasına mahal vermektedir.
Eğitimcilerin sorunları ile ilgili birçok konu siyasi görüşe bağlı olarak sündürülüp, maksadın üzüm yemekten çok bağcıyı dövmesi haline dönüşmesi sıkça karşılaşılan bir durum olsa da, bu tür durumlarda oyuna gelmemeyi bilen sendika yetkilileri ve üyeleri bu itinalı duruşlarını taraflı tarafsız her eğitimci tarafından sorun olarak atledilen durumlarda da gerekli eylemleri başlatarak yada başlatılan eylemlere katılım sağlayarak destek vermesini bilmelidir.
Kamugundem.com sitesi olarak tüm öğretmenleri öğretmenlere karşı yapılan bedava nöbet dayatması karşısında yapılan eylemlere destek vermeye ve özlük haklarını hangi çatı altında olursa olsun aramaya davet ediyoruz.
Kamugundem.com/Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Koncuk'tan Ali Yalçın'a 'Senin...
İsmail Koncuk Kamu personeli danışma kurulunda yaptığı konuşmada Ali Yalçın'a hükümetin merhameti...

Haberi Oku