SENDİKA:
İş bırakan öğretmenlere soruşturma açıldı
Eğitim Sen üyelerinin yapmış olduğu iş bırakma eylemine katılanlar hakkında soruşturma başlatıldı. Eğitim Sen üyleri için savunma metni yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı iş bırakma eylemine katılan öğretmenlerin isimlerini illerden istedi. Yaklaşık 11 bin öğretmene soruşturma açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının illere gönderdiği genelgede 29 Aralık günü iş bırakma eylemine katılan öğretmenlerin , öğrencilerin eğitim hakkını engellediği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Eğitimsen üyesi öğretmenlere açılan soruşturmalar devam ederken Eğitimsen sitesinden eyleme katılan öğretmenlerin savunma metinlerini yayınladı. Matbu halde sendika sitesine eklenen savunma metinlerini öğretmenler müfettişlere vermeye başladı. Hatta birçok öğretmen sendika sitesinden matbu savunma örneklerini alarak okuma gereksinimi bile duymadan imzalayarak müfettişlere teslim etti.

EĞİTİMSEN'İN ÜYELERİ ADINA VERMİŞ OLDUĞU SAVUNMA METNİ

Eğitimsen'in eyleme katılan öğretmenler için hazırlamı29 Aralık 2015 günü derse girmediğim belirtilerek ifademe başvurulmaktadır. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim Sen) bağlı olduğu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Yürütme Kurulu aşağıda belirtilen 22.12.2015 gün ve 92 sayılı kararı almıştır. Karar şu şekildedir:

“Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bazı il, ilçe ve mahallerde bir süredir hayata geçirilen “sokağa çıkma yasakları” hem kamu hizmeti sunmakla görevli kamu emekçilerinin ve ailelerinin hem de kamu hizmetinden yararlananların sadece kamu hizmeti sunma ve alma hakkı değil yaşam haklarını da tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.
 
Söz konusu bölgelerde binlerce öğretmenin izine gönderilmesi sonucunda onbinlerce öğrencinin eğitim hakkı askıya alınmakta, sağlık emekçileri hastanelerden çıkmadan zorunlu nöbete tabi tutulmaktadır. Eğitim sağlık, yerle yönetim hizmetleri başta olmak üzere tüm kamu hizmetleri bölgede sürdürülen operasyonlara göre yeniden dizayn edilmektedir. Ayrıca tarihi eserler tahrip edilmekte, okullar, hastaneler, öğrenci yurtları boşaltılarak şehirler polis karakolları ve askeri karargâhlar haline getirilmektedir. Sürekli çatışma ortamında kamu çalışanlarının ve yurttaşların evleri ve kendileri hedef haline gelmekte, elektriksiz, susuz bırakılarak hastalık ve açlık tehlikesiyle burun buruna bir yaşama itilmektedir. 

Eğitimsen'in 29 Aralık tarihinde yapmış olduğu eylem için aldığı kararı savunma metnine öğretmenlere yazdırmaktadır.

Eğitimsen üyesi öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olduklarını unutmamalıdır. Yukarıda verilen savunmalarda alenen devletin kolluk güçlerinin pkk terör örgütüne karşı yürütmüş olduğu operasyonlara karşı çıkılmaktadır. Doğu ve Güneydoğu illerinde devletin karakol ve askeri kararlarının yapımına bile karşı çıkılmaktadır. Devletin teröristlere karşı yürüttüğü operasyonlara son vermesi için bu eylemin yapıldığı savunma olarak verilmektedir.

Eğitimsen üyesi öğretmenler içerisinde asker , polis eşleri bile bulunmaktadır. Türk solunu savunan milli duyguları olan ve pkk terör örgütüne sempati duymayan binlerce Eğitimsen üyesi öğretmenin yukarıdaki savunma metnini verirken çok iyi düşünmesi gerekiyor. Çünkü bu savunma metninde devletin operasyonların devam ettiği bölgelerde vatandaşlarını aç , susuz bırakarak ölüme terk ettiği savunulmaktadır.

Eğitimsen üyesi eyleme katılan öğretmenler müfettişlere vermiş olduğu bu savunma metnini çok iyi okumalıdır. Güvenlik güçlerinin, bölücü terör örgütüne karşı yapmış olduğu operasyonlar bir savaş değil , temizlik operasyonudur. Eyleme katılan memurlar ve öğretmenler için hazırlanan bu savunma dilekçesi çok tehlikelidir.

Eğitimsen gibi bir sendikanın üyeleri için hazırlamış olduğu savunma metninde neden devlete karşı terör eylemleri düzen Pkk terör örgütünün avukatlığına soyunulmuştur.

Eğitimsen bu savunma metnini öğretmenlerin ceza alması için mi hazırlamıştır ? Asıl sorulması gereken soru budur....

Eğitimsen gibi köklü geçmişi olan, sendikal eylemler ve savunma konusunda tecrübeye sahip bir sendikanın üyelerine hazırlamış olduğu bu savunma metninin amacı öğretmenlerin ceza almasını sağlamak olabilir mi ?

Keza 11 bin öğretmen bu soruşturmayla karşı karşıyadır. Eğitimsen gibi tecrübeli bir sendika şayet üyelerinin ceza almasını enggellemek isteseydi ;

Anayasanın 90. maddesi , 87, 98 ve 151 sayılı ILO Sözleşmeleri, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin 11. maddesi, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nın ‘Toplu pazarlık yapma ve eylem hakkı’ başlıklı 28. maddesi, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ve Danıştay kararlarını içine alan bir savunma örneği hazırlar ve üyelerine verirdi.

Eğitimsen'in vermiş olduğu savunma metninde hukuki açıdan sıkıntı bulunmaktadır. Soruşturmayı yapan müfettişler bu savunma metninden de hareketle terör örgütünü övme ve terör örgütüne destek verme konusundan iddiaları subuta erdirirse , eyleme katılan Eğitimsen üyeleri devlet memurluğundan çıkarılmada dahil olmak üzere cezalar alacaklardır. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Koncuk'tan Ali Yalçın'a 'Senin...
İsmail Koncuk Kamu personeli danışma kurulunda yaptığı konuşmada Ali Yalçın'a hükümetin merhameti...

Haberi Oku