SAĞLIK:
Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu Nedir? Yaşam tarzının değişmesi sonucu gündelik hayatımızda pek çok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar çoğunlukla sağlık alanında olmaktadır. Yaşam tarzımız içerisinde en temel husus beslenmedir. Son yıllarda oluşan beslenme şekilleri, hızlı yaşam ile birlikte sağlıksız biçimlere dönüşmektedir. Bu sağlık problemi yalnızca yemek yerken değil yediğimiz yemekler sonrasında da kendini göstermektedir. Çağımızın hastalığı olan obezite bu şekilde gündeme gelmiş olan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşırı kilolar ve obezite kolay baş edilen sorunlar değildir. Diyet programları uzun süreçler gerektiren ve sabır gerektiren programlardır. Herkesin bu programları uygulaması kolay olmayacaktır. Bu yüzden tıp sektörü içerisinde daha kolay ve daha hızlı çözümler üretilmektedir. Mide balonu da bu çözümler içerisinde en çok tercih edilen tedavi yöntemleri içerisinde yer almaktadır. Mide balonu, kişinin midesine sönmüş olan bir balonun yerleştirilmesinin ardından o balonun mide içerisinde belirli bir yer kaplamasıdır. Ameliyatsız bir şekilde kolaylıkla uygulanabilir bir yöntem olan mide balonu tedavisi, bilinenin aksine oldukça düşük risklerin mevcut olduğu kolay bir uygulamadır. Mide balonu, özellikle kilo verme konusunda büyük problemler yaşayan ya da çok yavaş kilo veren kişilerin uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Uygulanan tedavi yöntemlerinin çok başarılı olduğu bilindiği için oldukça yoğun bir talep görmektedir. Günümüz teknolojisi içerisinde de gittikçe kolaylaşan mide balonu tedavisi, kilo vermenin en kolay yöntemlerinin başında gelmektedir.

Mide Balonu ile Zayıflama

Mide balonu ile zayıflama, endoskopi aleti kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Midenin içerisine yerleştirilen balon, mide içerisinde şişirildiğinde hastanın midesini kaplayacağı için tokluk hissi verecektir. Bu yöntem, mide ameliyatından oldukça farklıdır. Bir ameliyat değil, bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden riskleri çok daha azdır. Ayrıca mide ameliyatı gibi kalıcı bir yöntemi de içermemektedir. Yaklaşık altı ay sonra mide içerisine yerleştirilmiş olan balon alınmaktadır. Bu yüzden mide balonu, kolay uygulanan ve riskleri az olan bir tedavi yöntemi olarak çok talep görmektedir. Mide balonu tedavi yöntemi uygulanırken, narkoz verilmesi söz konusu olmamaktadır. Yalnızca hafif bir anestezi ile mide balonunun yerleştirilmesi mümkün olmaktadır. Şişmanlık ve obezite tedavisi için yeterli derecede kontrol edilmesinin ardından balon mideden alınarak herhangi bir sorun olmasını önlemektedir. Cerrahi bir müdahale gerektirmemektedir. Yalnızca mideye balon bırakıldığı andan itibaren düzenli kontrol ve egzersizler gerektirmektedir. Bununla birlikte mideden balonun alınmasının ardından da diyet ve egzersiz ile kontrol altına alınması gerekilmektedir. Aksi takdirde tekrarlanması söz konusu olabilmektedir. Kısacası mide balonu, düzenli takip gerektiren bir tedavi yöntemidir. Fakat hızlı ve kolay bir tedavi şekli olduğu için çok talep görmektedir. Günümüzün gelişen şartları içerisinde bu yöntemin uygulanma sıklığı daha da artmakta ve olumlu etkisi daha da artmaktadır.

Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu uygulamaları, kilo konusunda çözüm bulamayanların tercih ettikleri bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilakis ameliyat konusunda belirli riskler taşıyan hastaların bu yöntemi uygulamaları gerekmektedir. Ya da ameliyat korkusu olan, narkoza hassasiyeti olan hastalar mide balonu uygulaması ile rahatlıkla zayıflayabilmektedirler. Mide balonu tedavisi uygulanmadan önce ilk olarak vücut ve kitle endeksi hesaplanmaktadır. Eğer risk oluşan bir durum var ise mide balonu tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle kronik şeker hastalarının kolaylıkla başvurabileceği bir yöntem olan mide balonu, cerrahi bir uygulama değildir. Mide balonu uygulaması, altı aylık bir uygulamadır. Altı ay sonra mide içerisinde yerleştirilen balonun endoskopik yöntemler ile uygulanmaktadır. Mide içerisindeki balon alındıktan sonra tedavi sonuçlanmış sayılmaz, yumuşak diyet programları ve egzersiz takviyeleri ile tedavi desteklenmektedir. Fakat bu uygulamanın yapılmasından önce uygulanıp uygulanmayacağı incelenmelidir. Alkolik ve uyuşturucu bağımlıları için bu program uygulanmamaktadır. Çünkü şişmanlık nedenleri alkol ve uyuşturucuya bağlı nedenler olduğu için balon ile zayıflamak pek mümkün olmayacaktır. Bu bireyler için bağımlılık tedavisi uygulanmalıdır. Kilo kaybı kendiliğinden gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra nörolojik rahatsızlığı olanların doktor gözetiminde ya da doktor kontrolünde tedavi sürecine başlamaları gerekmektedir. Çünkü psikolojik hastalıkların birçoğu şişmanlık sonucunu oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar da aşırı kiloya neden olmaktadır. Dolayısıyla tedaviye başlanmadan önce hastanın tüm yönleri ile kendini ifade etmesi gerekmektedir. Mide balonu uygulamaları, doğru uzman tarafından yapılmadığında yeterli sonuçları veremeyecektir. Çünkü bu uygulama her ne kadar cerrahi bir uygulama olmasa da uzman denetiminde yapılmalıdır. Çünkü endoskopik bir uygulamadır. Bunun yanı sıra tedavi öncesi ve tedavi sonrası düzenli takip gerektirdiği için yetkin bir uzmanın özel ilgisini gerektirmektedir. Mide balonu uygulaması, hastanın kişisel özellikleriyle de orantılıdır. Kişilerin tedavi sürecine olumlu yaklaşımı, sonucu da olumlu bir şekilde etkileyecektir. Her tedavide olduğu gibi bu tedavinin de ön koşulu inanmak ve kabul etmektir. Şahsi talep ve istek olmadığı müddetçe tedavinin uygulanması oldukça zorlaşacaktır. Bu yüzden kişinin kendi ihtiyaç ve talebi doğrultusunda gerçekleştirilecek olan bir tedavi şeklidir.

Mide Balonu hakkında Dr Erol Vural'ın paylaştığı bir çok bilgiyi kendi web sitesinde bulabilir, tüm cerrahi işlemler için kendisinden bilgi alabilirsiniz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Sixpad sipariş fiyatı nedir?
Sixpad, 149 TL fiyatıyla siz değerli kullanıcılara www.sixpadabs.gen.tr resmi satış adresinden sunuluyor.

Haberi Oku