SAĞLIK:
Meme, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri nasıl anlaşılır? Korunmak için ne yapmak gerekir? Nasıl tedavi edilir?
Meme kanseri nasıl anlaşılır? Meme kanserine ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir. Yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri nasıl anlaşılır? Korunmak için neler yapılması gerekir? Kanserinden korunmak için nelere dikkat etmek gerekir? Kadınlarda giderek artan oranlarda görülmeye başlayan meme, yumurtalık ve gırtlak kanserinin bu kadar artmasının sebebi nedir?

Öncelikle hangi kanser olursa olsun tedavi sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktanın erken teşhis olduğunu unutmamak gerekiyor. Nitekim erken teşhisle belirlenen bir kanserden tedavi ile kurtulmak mümkün iken, ileri safhalarda farkedilen bir kanserin tedavisi için çok geç kalınmış olabilir. Bu sebeple düzenli olarak kanser taraması yaptırmak gerekiyor. Bunun için özellikle son yıllarda yaygınlaştırılan hastanelerin KETEM bölümlerine gitmek yeterli olacaktır. Ayrıca kanser şüphesi taşıyan kişinin kendisini nasıl kontrol edeceğini de mutlaka öğrenmesi gerekiyor.

Tüm dünyada düşündürücü şekilde artış gösteren  meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri ülkemizide etkisi altına almaya devam ediyor.  Ortalama 45 yaş altı kadınlarda daha sık görülen  2. kanser türü rahim ağzı (serviks) kanserleri. Peki korunmak için neler yapmalıyız nelere dikkat etmeliyiz. Rahim ağzı kanseri, meme kanseri veya yumurtalık kanseri olduğumuzu nasıl anlarız. Bu durumda ne gibi önlemler almalıyız.

Konuyla ilgili bilgiler veren Bahçeci Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan her yıl yüz binlerce kadının ölümüne yol açan bu kanser türlerinden korunmak aslında çok kolay olduğunu belirterek yöntemleri özetliyor.

Yıllık yapılan düzenli Pap-smear testleri ve jinekolojik muayenelerde erken dönemde, henüz kanser safhasına gelmeden yakalayıp tedavisi yapılabilen bir kanser türünden, maalesef ki dünyada hala 2 dakikada bir kadının öldüğünü belirten Op.Dr.Aktan, “Yeterli bilinçlendirme yapılamadığını ve toplum taramalarında istenilen seviyeye gelinemediğini gösteriyor. Serviks kanseri için en önemli neden HPV'dir (Human Papilloma Virus). Çok sayıda tipi olmakla birlikte bunların bazıları serviks kanseri ile ilişkilidir. En sık görülen tip 16 ve 18 serviks kanserlerinin yüzde 70'inden sorumludur. Cinsel yolla bulaşabilen bu virüse karşı korunma yollarının başında ilişkide prezervatif kullanımı önerilse de tam koruma sağlayamaz. HPV için geliştirilmiş aşılar bu virüs kaynaklı kanserin önlenmesi için büyük umutlarla üretilmişse de sınırlı tipler için etkindir. Kadınların yüzde 80’i hayatı boyunca bu virüsle karşılaşsa da gerek bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekse her tipin kanser zemininde varlık göstermemesi durumun önemini bir ölçüde azaltır” dedi.

Cinsel hayatı erken başlayan, çok partner değiştiren kadınların cinsel yolla bulaşan bu hastalıklara da açık olma sebeplerinden dolayı serviks kanserlerine karşı artmış riski bulunmaktadır. Çok sayıda doğum yapmış kadınlar, uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış olanlar, sigara kullanımı gibi faktörler de serviks kanserinde artışa yol açabilir.

Düzensiz kanamalar, özellikle cinsel ilişki ardından olan kanamalar, et suyu renginde kötü kokulu akıntılar ve cinsel ilişkide artan ağrı rahim ağzı kanserleri için uyarıcı olmalıdır.

Kanser seviyesine ulaşıldığında cerrahi veya ilaç, ışın yöntemleriyle hastalıkla baş edilebileceğini belirten Op.Dr.Aktan şunları söyledi: “Kanserin evrelerine göre yaşama kalitesi, yaşam süresi farklı olsa da bu aşamaya gelmemek çok kolay ve önemli. Devlet politikası olarak da smear taramaları kadınlara 1. Basamak sağlık kuruluşlarında ücretsiz yapılmaktadır. Çok sayıda chek-up programının içinde kadınlar için smear testi yer almaktadır. Taramaların hangi sıklıkta kimlere yapılacağını mutlaka hekiminize danışınız.”

Öncelikle hangi kanser olursa olsun tedavi sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktanın erken teşhis olduğunu unutmamak gerekiyor. Nitekim erken teşhisle belirlenen bir kanserden tedavi ile kurtulmak mümkün iken, ileri safhalarda farkedilen bir kanserin tedavisi için çok geç kalınmış olabilir. Bu sebeple düzenli olarak kanser taraması yaptırmak gerekiyor. Bunun için özellikle son yıllarda yaygınlaştırılan hastanelerin KETEM bölümlerine gitmek yeterli olacaktır. Ayrıca kanser şüphesi taşıyan kişinin kendisini nasıl kontrol edeceğini de mutlaka öğrenmesi gerekiyor.​

Aktan, erken tanı metodu olmayan bu hastalıkta düzenli jinekolojik muayenelerin önem arz etiğini belirterek, "Hasta tarafından düzensiz kanamalara karşı tetikte olmalıdır. Özellikle menopoz sonrası yaşanan kanamalarda hemen rahim kanserine karşı doktora gidilmesi büyür önem taşımaktadır. Kadınların menopoz sürecine giderene kadar adet görebilmeleri, çocuk sahibi olabilmeleri için çalışarak hormon üreten yumurtalıklardan kaynaklı kanserler ileri yaşlarda, daha sıklıkla menopoz sonrasında görülmektedir. Risk faktörleri genetik, beslenme, hormonal olmakla birlikte çoğu zaman ön görülemeyen, maalesef erken tanı metotlarının çok işe yaramadığı bir kanser tipidir. Bu nedenle sıklıkla iler evrelerde saptanır. Cerrahi ve ilaç tedavileri uygulanır. Kür sağlanmış tüm genç yaş kanser hastaları için yumurtaların, tüp bebek yöntemleri kullanılmak suretiyle dondurularak saklanması ilerideki sağlıklı yaşlarda çocuk sahibi olmak için önem taşır" dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lyme bakterisine dikkat! 350 hastalığı taklit...
Dünya'da büyük bir kitleyi hasta eden ve şimdi de Türkiye'de hızla yaygınlaşan Lyme Bakterisi...

Haberi Oku