SAĞLIK:
Lazer Ameliyatları Güvenli Mi?

Refraktif Cerrahi de 15 farklı ameliyat yöntemi vardır. Hangi hastaya hangi ameliyat yöntemi yapılacağı önemlidir.

Sağlıklı gözlere yapılan bu müdahaleler hastanın gözlerinin yapısına göre belirlenen yöntem ile yapılırsa güvenli bir ameliyat olacaktır.

Lazer Ameliyatını Kimler Olabilir?

Lazer göz tedavisi için en uygun kişiler 18 – 55 yaş arasındaki kişilerdir. 18 yaşından küçüklerde göz gelişimini henüz tamamlamamıştır. Hem gözlük numaralarının değişme ihtimali hem de tedavinin başarısını etkileyebilecek genetik kornea hastalıklarının bu yaşlarda bulgu vermesi nedeniyle 18 yaşından önce lazer göz tedavisi yapılması uygun değildir. 55 yaşından sonra gözün doğal merceği sertleşerek Katarakt gelişimi başlayabilir, lazer göz ameliyatları (LASIK, PRK) katarakt gelişimini etkilemez ancak bu yaş hasta grubunda premium lens cerrahisi hem uzak hem de yakın gözlükten bağımsız bir hayat sağlaması açısından daha avantajlıdır.

Gözlük dereceleri; miyoplarda  8 dereceye, hipermetrop  ve astigmat  olanlarda ise 4 dereceye kadar olanlar lazer göz ameliyatı için uygun adaylardır. Daha yüksek numaralarda hem hastanın güvenliği hem de görsel başarı için göz içi lens implantasyon cerrahisi tercih edilmelidir.

Lazer göz ameliyatları (LASIK, PRK, LASEK) gözün kornea tabakasına uygulanmaktadır. Bu tabakanın kalınlığının planlanan tedavi için yeterli olması ve yüzey haritasının (kornea topografisi) düzgün olması önemlidir.

Doğumsal veya genetik kornea hastalığı olanlara (kornea distrofileri gibi) LASIK operasyonu önerilmez.

Bu tedavi gebeler ve emziren anneler için uygun değildir.

Gözlük numaralarınızda son bir yılda bir değişim olmamalıdır.

Aktif bir göz enfeksiyonunuz olmaması gerekir.

Herpes (göz uçuğu) geçirmemiş olmalısınız. Lazer tedavisi herpes enfeksiyonunun nüks etmesine neden olabilir.

Lazer göz operasyonunun olası risklerini doktorunuzla konuşmalı ve bu operasyonun görsel sonuçlarıyla ilgili gerçekçi beklentileriniz olmalıdır.

Sjogren sendromu, romatoid artrit, lupus gibi romatizmal hastalıkları olanlar ve kuru göz sendromu olanlar lazer göz tedavisi için uygun aday değillerdir.

Keratokonus , Katarakt , glokoma  ile bazı retina ve göz siniri hastalıkları bulunanlar lazer ile gözlükten kurtulma tedavileri için uygun aday değillerdir.

Diabet (şeker hastalığı) lazer tedavisi sonrası iyileşme problemleri yaratabilir, bu nedenle şeker hastalığı olanlar LASIK tedavisi için uygun aday olmayabilirler.

Daha önceden geçirilmiş göz ameliyatları ve göz yaralanmaları nedeniyle bazı hastalar lazer tedavisi için uygun olmayabilirler.

Lazer göz tedavisi göz tembelliğini düzeltmez, sadece gözlükten kurtulmanızı sağlar. Bu nedenle gözlük kusuruna bağlı göz tembelliğiniz varsa gözlükle gördüğünüzden çok daha iyi bir görme beklememelisiniz.

Lazer Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Lazer göz ameliyatları yaklaşık 20 yıldır başarıyla uygulanmaktadır. Bu tedaviden elde edilecek sonuç kullanılan teknoloji, gözünüzün yapısı ve operasyonu uygulayan cerrahın tecrübesiyle orantılı olarak farklılıklar gösterebilir.

Lasik ve prk operasyonu uygulanmış gözlerde göz kuruluğu belirti ve bulguları olabilir. Lazer göz tedavisinden sonra her hasta yaklaşık 3 – 4 ay suni göz yaşı damlaları kullanmalıdır. Bu durum çok nadiren kalıcı olabilir.

Lazer göz tedavisinde amaç gözlük ve kontakt lenslerden bağımsız bir hayata sahip olmaktır. Bazı hastalarda az veya fazla düzeltme nedeniyle bir miktar gözlük kusuru kalabilir. Kornea kalınlığının yeterli olduğu durumlarda bu gibi hastalara ikinci bir lazer tedavisi başarı ile uygulanabilir.

Göz bebeği geniş olan hastaların lazer tedavisinden sonra bir süre ışıklarda dağılma ve yansıma gibi görsel şikayetleri olabilir. Bu şikayetler wavefront tedavisinden sonra daha az ortaya çıkmaktadır.

Lazer tedavisi kornea tabakasına uygulanmaktadır. Kornea tabakasının tedavi için uygun olmadığı olgularda lazer sonrası kornea ektazisi (incelme) ortaya çıkabilir. Bu durum gaz geçirgen kontakt lensler, uv ışın tedavisi, kornea içi halka uygulamaları ve kornea nakliyle tedavi edilir.

Her cerrahi operasyon gibi lazer göz tedavisi sonrası da enfeksiyon riski vardır (gözün mikrop kapması). Bu riski en aza indirmek için tedavide kullanılan malzemelerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmeli ve her malzeme tek bir hastaya kullanılıp imha edilmelidir.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Moringa çayı
www.orjinalmoringacayi.com sitesinden moringa çayı siparişlerinizi anında verebilirsiniz.

Haberi Oku