SAĞLIK:
Güneşe çıkınca neden hapşırırız?
Güneşe çıkınca insanlar özellikle bebekler hapşırır bunun nedenleri nelerdir? Güneşi gören göz sinirlerinin çalışması ile hapşırma eylemi gerçekleşmektedir. Güneşi gören göz bebekleri daralır ve burun sinirleri bundan etkilenerek hapşırık oluşur.Yalnızca güneş ışığı değil, çok parlak ışıklar da hapşırığa neden olabilir. Bu konuda hassas olanlar, güneş ışığını gördüklerinde 4-5 veya daha fazla kez arka arkaya hapşırır.Güneş ışığının neden hapşırttığı konusunda henüz bilimsel bir kanıt yoktur. Fakat bazı uzmanlar hapşırmanın göz sinirlerinin çalışması ile alâkalı olabileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise, güneşli bir ortama çıktığımızda göz bebeğimizin yoğun ışıktan dolayı daralmasıdır. Bu daralmanın sağlanabilmesi için öncelikle ışık bilgisinin sinirler vasıtasıyla beyne iletilmesi gerekir. Bu esnada yakında bulunan burun sinirleri bundan etkilenerek hapşırığa neden olur. Bazı uzmanlar da güneşte veya çok parlak ışık karşısında hapşırmanın genetiksel olduğunu söylemektedir.

GÜNEŞ ALERJİSİ 

Güneş alerjisi, güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı ciltte genellikle kaşıntılı, kırmızı döküntüler meydana getiren durumu ifade eder. Güneş alerjisinin en yaygın biçimi güneş zehirlenmesi olarak da bilinen polimorf ışık reaksiyonu dur.
Ihlamur veya yabani havuç gibi bazı bitkilere maruz kalma veya bazı kullanılan ilaçlar tarafından tetiklenebildiği gibi kalıtsal yatkınlıktan dolayı da görülebilir.
Güneş alerjisinin hafif vakalarında tedaviye gerek duyulmaz. Daha ciddi vakalarda ise steroid kremler veya haplar gerekebilir. Şiddetli güneş alerjisi olan kişilerin önleyici tedbirler alması ve güneşten koruyan giysiler giymesi gerekir.

Üst solunum yolumuzda birtakım tüycükler bulunur. Bu tüycükler ciğerlerimize çektiğimiz havanın içerisinde bulunan zararlı maddeleri tutarak ciğerlere gitmesini ve ciğerlerin hastalanmasını önler. Vücuda giren maddelerin daha doğrusu akciğerlere giren ve akciğerlere zararlı olan maddelerin vücuttan dışarı atılabilmesi için hapşırmak faydalıdır. Çünkü hapşırırken vücudumuzda o kadar büyük bir basınç meydana gelir ki kan damarlarımızı genişler ve kalbe daha çok kan pompalanır.

Ayrıca gözyaşı kanallarımız ve sinüs kanallarımız açılır. Hapşırdıktan sonra gözlerimizin yaşarması ve burnumuzun akması bundan dolayı olur. Hapşırmanın faydaları bizden önce yaşayan insanlar da çok iyi bildikleri için enfiye denen bitkisel bir toz yardımı ile hapşırmışlar ve bunu sigara gibi, kahve gibi alışkanlık haline dönüştürmüşlerdir.Hapşırma esnasında vücudumuzdaki basınç çok fazla olduğu için çok fazla hapşırıldığında bayılmalar meydana gelebilir. Hapşırma hissi geldiğinde ağzınızı tamamen kapatırsanız ve nefesinizi tutarsanız akciğerleriniz yırtılabilir. Bu nedenle gelen hapşırma hissine engel olmamanızı ve hapşırmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hapşırmaya başladığınızda ağzınızı ve burnunuzu kapatırsanız beyninize zarar vererek felç olma riskiniz çok yüksek bir ihtimaldir.

Hapşırmanın Faydaları
 • Hapşırırken beyne ve kalbe olması gerekenden çok daha fazla kan pompalanır. Bu da ferahlama ve rahatlama hissinin oluşmasına sebep olur.
 • Kan damarlarını genişletir.
 • Sinüs ve gözyaşı kanallarını açar.
 • Akciğerde bulunan Zaralı maddelerin dışarı atılmasına sebep olur.
 • Akciğerde bulunan tüm havanın boşalmasına sebep olduğu için ciğerlere taze hava girmesine yardım eder.
 • Kalbimizi bir an da olsa durdurarak dinlenmesini sağlar.
 • Hapşırdıktan sonra ferahlama ve rahatlama sağlar.
 
 
Hapşırmanın Zararları
 • Hapşırık kesilmeye çalışılırsa beyin kanamasına sebep olabilir.
 • Hapşırırken oluşan yüksek basınç Göz damarlarını çatlatabilir.
 • Hapşırırken oluşan yüksek basınç kulak zarlarına hasar verebilir.
 • Yüksek basınç nedeni ile kalbin durmasına sebep olabilir.
 • Grip, nezle gibi hastalıklar ile hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lyme bakterisine dikkat! 350 hastalığı taklit...
Dünya'da büyük bir kitleyi hasta eden ve şimdi de Türkiye'de hızla yaygınlaşan Lyme Bakterisi...

Haberi Oku