SAĞLIK:
GMS nedir? Sırt ve Bel Ağrıları Nasıl Geçer?
Sırt ağrısı ve bel ağrısı giderek yaygınlaşan, toplumun en çok rahatsızlık duyduğu sağlık sorunlarından biridir. Peki bel ağrısı tedavisi nasıl yapılmalıdır? Tedavi sürecinde nelere dikkat edilmelidir? Bel ağrısı nasıl geçer? İşte siz değerli okurlarımıza kamugundem.com farkıyla sırt ve bel ağrıları için uzmanların tavsiyeleriyle başka yerde bulamayacağınız özel bilgiler...

Boyun, omuz, sırt, bel, kalça, kol ve bacakta görülen ağrıların ana nedeni olduğuna inanılan, gerilim miyozit sendromu (GMS) olarak tanımlanmaktadır. Peki gerilim miyozit sendromu kendisini nasıl belli eder? Tanıları nelerdir?

GMS kendisini nasıl belli eder?

Boyun, omuz, sırt, bel ağrısından şikayetçi olanlar bir sakattlanma, bedensel bir hareket sonucu oluşan bir incinmeye bağlı olduğuna inanılır. Ağrının bir yaralanma ya da darbe bile ilişkili olduğu amerikan bilincinde fazlasıyla yerleşmiştir. Elbette ağrı kişi bedensel bir hareket yaptıktan sonra ortaya çıkıyorsa bunları birbiriyle ilişkilendirmemek güçtür.

GMS kimlerde görülür?

GMS'nin hemen hemen beşikten mezara bir rahatsızlık olduğu söylenebilir. Bunun nedeni 5-6 yaştan itibaren çocuklarda da görülebilir olmasıdır. Elbette rahatsızlığın kendini çocuklarda gösterme biçimi büyüklerinkinden farklıdır. Çocuklarda büyüme ağrıları olarak bilinen ağrılar GMS belirtileri olmaktadır.

GMS'nin hissedildiği yerler

Rahatsızlığın en sık görüldüğü kasların genelde en önemli işleri yerine getiriyor olması bunu olası kılıyor. Sözü edilen kaslar kalça kaslarıdır. Anatomi de gluteal kaslar olarak bilinirler. Bunların görevi gövdenin bacaklar üzerinde düz durmasını sağlamak, öne ya da sağa sola düşmesine engel olmaktır. İstatistiklere bakılırsa alt kalça kası  GMS'nin en sıklıkla görüldüğü bölgedir.
Rahatsızlığa en sık dahil olan sinirler yine buna en sık rastlanan kasların civarında bulunanlardır. Siyatik siniri kalça kasının (her yanda bir tane olmak üzere) iç bölümünde bulunur. Bel, omurga sinirleri, bel omurgasını çevreleyen kasların altında yer alır. Boyun omurgası sinirleri ve brakiyal pleksus (koldaki sinir ağı) ise üst trapez kasların altındadır. GMS'den en sık etkilendiği görülen sinirler bunlardır.
Tedavi görmüş hastaların bildirdiklerine göre sırt ağrıları kaybolan hastaların bununla birlikte kiriş ağrıları da (örneğin tenis oynayan kolun dirseğindeki) kayboluyordu. Çok iyi bilindiği gibi tenis oynayan kolun dirseği tendonalji (kiriş ağrısı) olarak bilinen rahatsızlıkların en yaygın görüldüğü bölgelerden biridir. Genellikle bu ağrılı kirişlerin varsayımsal olarak aşırı hareket sonucunda iltihaplanmış olduğu düşünülür. Klasik tedavide iltihap giderici ilaçlar ve hareket sınırlaması uygulanır.Ağrı gidermeye yönelik tedaviler

Ağrının giderilmesi tüm tedavilerin ereğidir. Ancak ağrı gidermeye dayalı tedavilerin tek yaptığı budur. Genellikle bu belirti tedavisidir ve bu yüzden de salt insani amaçlara hizmet yolunda uygulanmadığı takdirde yetersiz tıbba işarettir. Morfin demerol ya da diğer ügçlü ağrı kesicilerin kullanımı ortada ortada şiddetli bir ağrı var ancak kesin bir tedavi yöntemi yoksa elbette gerekçelendirilebilir. Akapunktur lokal anestetik olarak işlev görmektedir. Diğer bir deyişle sinir uyartılarının beyne iletimini engellemektedir. Eğer kişi ağrıyı gidermenin yolu olmayan kronik bir hastalıkla karşı karşıyaysa bu iyi bir tedavi yöntemidir. Tipik bir sırt hastası içinse bunun temelde yatan sürece ağrının ortaya çıkma nedenine hiçbir etkisi olamayacak, sadece geçici rahatlama sağlayacaktır.

Sinir bloğu ülke çapında özellikle ağrının çok şiddetli ve önü alınamaz olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde bir çeşit lokal anestetik şırınga edilir ve temelde akapunkturla yapılan bir şey yapılır. Dolayısıyla sırt ağrısının tedavisi konusunda buna getirilecek eleştiride aynıdır.

Bu tedavilerin herhangi biri sonucunda uzun süreli rahatlama sağlandığı durumlarda kişi plasebo etkisinden kuşkulanmalıdır. Bundan başka açıklama olamaz çünkü bunların hiçbiri sorunun kaynağına eğilmemektedir.

kamugundem.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lyme bakterisine dikkat! 350 hastalığı taklit...
Dünya'da büyük bir kitleyi hasta eden ve şimdi de Türkiye'de hızla yaygınlaşan Lyme Bakterisi...

Haberi Oku