SAĞLIK:
Depresyonun tüm belirtileri nelerdir?
Depresyon nedir? Depresyonda olduğumu nasıl anlarım? Depresyonla nasıl başa çıkabilirsiniz? Depresyona dair tüm özel bilgileri uzmanların kaleminden sizler için derledik?
Genellikle üzüntü, keder, ilgisizlik, isteksizlik gibi olumsuzlukla yüklü duygular yaşadığımız hayatın neredeyse ayrılmaz bir parçasıdır,.genellikle kayıpla sonlanan yaşantılarımızın ardından. Bu tür dönemlerin en büyük özelliği yaşadığımız duyguların geçici süreyle hayatımız dalgalandırması ve kalıcı olmamasıdır.Bir kişinin depresyonda olduğunu söyleyebilmemiz için, 15 günlük bir süre boyunca hemen hergün neredeyse gün boyunca kişinin kendisi üzgün,mutsuz, kederli hissettiği bir duygu halinde olması veya eskiden isteyerek severek yaptığı şeylere karşı ilgisini yitirdiği, hayattan önceki gibi zevk almadığı bir ruh halinde olması gereklidir.Bu yaşanan öyle bir durumdur ki kişinin günlük aktivitelerini etkilediği gibi çoğu zaman kişinin işinde verimliliğinde düşmesine sebep olabilmektedir.
Depresyonun genel belirtileri

Depresif duygu halinin varlığı kişinin kendisini, üzgün,hüzünlü, kederli, kasvetli neşesiz, canı sıkkın morali bozuk, mutsuz, acınacak halde, perişan, dertli, zavallı, çaresiz, boşluktaymış gibi, sinirli asabi, hayal kırıklığına uğramış, çökkün vb. biçimde tanımlanması ile anlaşılır.Hiçbirşeyden zevk almama. Hayattan önceden keyif aldıklarından artık zevk almamama ve ilgi duymama ilgi ve istek kayıpları da depresyon belirtileri arasındadır.Bir diğer belirtileri ise enerji kaybı yorgunluk,bitkinlik gibi vücudun halsizleşmesi.Konuşma ve düşüncede yavaşlama hissettme.İştahta değişiklikler kilo artışı veya hızlı kilo kaybı.Uyku bozuklukları uyku halinde düzensiz uyuma veya düzensiz uyanma.Bedensel yakınmalar.Huzursuzluk cinsel ilgi ve istekteki azalmalar.İşe veya diğer yapılan etkinliklere ilgisiz kalma.Değersizlik kendini küçük görme utanç yada suçluluk duygularının oluşması.Düşüncelerde yavaşlama yani, düşüncelerin karmaşık olması ile düşünceleri belli bir konu üzerinde, dikkatini toplama ve yoğunlaşma yetisindeki kayıplar ve buna bağlı unutkanlıklar.Sıkıntı ve kaygı,kişinin kendisine olan saygısında azalma, çaresizlik duyguları, karamsarlık ve umutsuzluk,ölüm düşünceleri veya intihar girişimleri birer depresyonun en büyük belirtileridir.Bakıldığı gibi depresyonun birçok belirti kümeleri vardır.Fakat depresyon tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.Depresyonda olan insanlara bu hastalığın hiç geçmeyeceği izlenimi kalır. Kişi sanki bu sıkıntıdan hiç kurtulamayacak, bu türlü ruhsal baskı sürekli devam edecekmiş gibi hisseder.Depresyonda olanların şunu unutmaması gerekir ki depresyon esnasında sıkıntının fazla olması sebebi ile bu hastalık hiç düzelmeyecek,bu sıkıntılar bitmeyecek gibi gelsede uygun bir tedavi yöntemi ile bu sıkıntıların düzeldiği iyleşmenin olduğu bilinmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lyme bakterisine dikkat! 350 hastalığı taklit...
Dünya'da büyük bir kitleyi hasta eden ve şimdi de Türkiye'de hızla yaygınlaşan Lyme Bakterisi...

Haberi Oku