SAĞLIK:
Bebeklerde yürüme bozukluğu nasıl anlaşılır?
Yeni yürümeye başlayan çocuklarda yürüme şekillerinde farklılıklar görülmektedir. Bazı çocuklar içe doğru, bazıları dışa doğru, bazıları da düz olarak yürürler. Yürüme zamanlarında da değişiklikler söz konusudur. 9 aylık 10 aylık gibi erken yürüyen çocuklar olduğu gibi 18 aylık hatta 24 aylık çocuklar gibi geç yürüme görülebilir.

Bebeklerde içe veya dışa basma problemi

Küçük çocuklar yürümeye başladıkları ilk zamanlarda; bacaklarını dışa çevirerek yürürler. Ayakları ise orta hattan dışa açık biçimdedir. Bunun nedeni ise anne karnında iken kalçalarını dışa dönük halde kalması ile alakalıdır. Kalçayı dışarı doğru çevirten kasların kısa olmasına bağlıdır. Bu dışa dönüklük ortalama 18. aya gelinceye kadar düzelir. Kimi zaman bebeğin bir ayağı düz iken diğer ayağı içe doğru basabilir. Veya biri içe diğeri dışa doğruda basıyor olabilir. Aileler için korkutucu gelen bu yürüme şekli çocuk ortopedisi yardımıyla anlaşılır bir hal alır. Bazen bu durum kaval kemiğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Femur; Kalça ile diz arasında bulunan uyluk kemiğinin boyun kısmının öne doğru dönük olmasından kaynaklanır.

Tibial; Kaval kemiğinin içe doğru dönük olmasından olur.

Metatarsus adduktus; Ayağın ön kısmının içe doğru dönük olması demektir.

Metatarsus adduktus; Doğum esnasında fark edilen ayak şeklinin bozukluğunun tam olarak düzelmemesi sonucu kalan şekildir. Bu tarz çocukların mutlaka kalça yetmezliği açısından incelenmesi gerekir. Ciddi biçimde bir engel olmamakla beraber ayakkabı bulmakta zorluğa yol açar.
Hem tibial torsiyon, hem de femoral %99 orasınında ortalama 8 yaşına kadar kendiliğinden hiç bir tedaviye ihtiyaç duymadan düzelir. Daha önceki yıllarda çeşitli ortopedik ürünler kullanılarak denenme yapılmıştır ki hiç biri fayda etmemiştir.
Tercih edilmiş olan ortopedistin ailenin sorularını cevaplayıp akıllarında bu konu ile ilgili şeyler kalmasını engellemesi gereklidir. Eğer aile doktorun söylediklerini önemsemeyip kimi ticari amaçlı yerlere başvurursa kendiliğinden düzelecek olan çocuğa yarar yerine zararları dokunabilir. Çocukları bu konu ile ilgili senede 1 kez takibe almak yeterli olacaktır. Çok nadir olarak rastlanan yürümeye engel veya güçlük oluşturan durumlarda cerrahi işlemler uygulanır.
Uyluk kemiğinin sebep olduğu durumların çoğu kendiliğinden düzelme göstermez. Çoğu zaman tıbbi işlem gerektirebilir.

kamugundem.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lyme bakterisine dikkat! 350 hastalığı taklit...
Dünya'da büyük bir kitleyi hasta eden ve şimdi de Türkiye'de hızla yaygınlaşan Lyme Bakterisi...

Haberi Oku