728x90
SAĞLIK:
Arap sabunu ve sirkenin önemi
Kimyasal olmayan arap sabunu ve sirkeyi aklınıza gelebilecek her alanda kullanabilirsiniz. Ev temizliğinde evin her yerinde rahatlıkla etkili hijen sağlamak için direkt ya da su ile karıştırarak kullanacağınız arap sabunu ve sirke hem ekonomik, hem güvenli hem de etkili temizlik sağlayacaktır. Sirkeyi saç temizliği ,ciltteki lekelerin giderilmesinde de kullanabilirsiniz. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları içinde sirke içerek şifa bulabilirsiniz.


Sirkenin Sağlığa Faydaları

Sirke bakterilerle çok iyi savaşan maddeler içerdiğinden dolayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sirke bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır gibi mineraller içerir. Bu özelliği ile bir çok hastalığa iyi gelir, bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz.
Sirke İnsülün Duyarlılığını Geliştirir: Son çalışmalara göre, elma sirkesi vücutda insülin direnci gücünü azaltır. Yatmadan önce alınması durumunda da, kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet ve sorunu olan insanlar için% 19,% 34 oranında  insülin duyarlılığını artırır.
Sirke Kan Şekeri Seviyesi düşürür: Sirkesi Glisemik İndeksi (Gİ) düzenleyerek vücuttakithe kan şekeri düzeyini düşürür. Sirke GI azaltarak vücutta metabolik süreci dengeler.
Uzmanlar sirkeyi diğer maddelerle inceltmeden kullanmayı önermiyorlar, bu yüzden sirke mutlaka, bal, su ve bezneri maddelerle inceltirlerk tüketilmelidir.
Sirkenin diyabet hastaları için bazı faydaları var ama yanlış ve fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Trecih edilen dozaj günde en fazla 1-2 yemek kaşığıdır, bu dozaj diyabet hastaları için geçerlidir. Bunun yanında mümkün olduğunca minimum miktarda tüketilmelidir ve her zaman organik, pastörize edilmemiş sirkeler tercih edilmelidir. Ayrıca sirkenin sindirim sitemi mukus zarına zarar verdiğini göz önünde bulundurmalısınız.
Sirke Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılır: Dünya çapında sedef hastalığından etkilenen çok sayıda insan vardır. Sedef kronik ve sık sık tekrar eden farklı bir deri hastalığıdır. Bu kırmızı lekler papül ve plaklar şeklinde karakterize edilir. Bu tür hastalık sorunları yaşayanlar aynı zamanda dıugusal problemlerde yaşamaya başlarlar.
Bu hastalığın tedavisi için şimdiye kadar bir çok bilimsel araştırma yapıldı ve bazı yöntemler geliştirildi ama kesin spnuç yok. Bunun için alternatif tedavi olarak sirke önerilmektedir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan araştırmalar vücuttaki pH faktörünü dengelediği için sirke sedef hastalığına iyi gelmektedir.
Sirke Cilt Sağlığını Korur:  Elma sirkesi sedef başta olmak üzere bir çok cilt hastalığına karşı etkili bir laternatif tedavi şeklidir. Bunun yanında genel anlamda cilt sağlığına ciddi katkılarda bulunabilir. Bu yüzden yüz maskelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Bir miktar elma sirkesini salatalık suyu ile karıştırın ve cildinize uygulayın. Bu uygulama cildinizin sıklaşmasını ve cil gözeneklerini açmasını sağlayacaktır. Bunun yanında cildi temizler.
 • Bir çay kaşığı sirke ve iki çay kaşığı balı karıştırın ve maske olarak cildinize uygulayın. Bu uygulamaya bir hafta boyunca devam edin. Yumuşak ve pürüzsüz ciltler için çok fazla yardımcı olur.
 • Soğuk bir bardak su ile yarım fincan elma sirkesini karıştırın ve buzdolabında bir süre soğutun. Pamuk yardımıyla günde birkaç kere cildinize uygulayın. Yaşlılıktan kaynaklanan lekeleri ve kırışıklıkları giderir.
 • Bu karışım şampuana alternatif olabilir. Bir miktar sirkeye kabartma tozu karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Bu uygulama hem kepekten kurtulmanızı sağlayacak hem de sağlıklı saç görünümü sağlayacaktır.
 • Ayak sağlığı için de sirke kullanmak mümkün, bunun için bir leğen suya bir bardak sirke katın ve ayaklarınızı 20 dakika boyunca içinde tutun. Bu uygulama hem ayak kokusunu giderecektir, hem de ayakların dinlenmesini sağlayacaktır.
Sirke Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Sirkenin dikkat çeken diğer bir özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu alanda da çok yaygın olarak kullanılmaktaıdr. Bunun için farklı sebze ve meyvelerle karıştırılarak maksimum derecede fayda sağlanır.
 • 1 fincan sirke ile ince doğranmış soğan ve bir miktar su ile 3 çay kaşığı zeytin yağı karıştırılarak salatada kullanılır.
 • Bir fincan sirkeye iki bardak su,bir çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı çiğ üzüm, bir çay kaşığının yarısı kadar tarçın katılır ve bu karışım iyice karıştırılıp içilier.
 • Papates, havuç, soğan,tuz, süzme yağ ve sirke ekleyerek lezzetli bir yemek yapılabilir.
 • Havuçlara elma sirkesi ekleyerek yenilebilir.
 • Yeşil salatalara aynı şekilde elma sirkesi eklenerek türketilebilir.
Elma Sirkesinin Yapılışı: Elma sirkesinin doğal olarak yapılması hem faydalarından maksimum derecede yararlanmamızı sağlar hemde sağlıklı bir ortamda hazırlandığından emin oluruz. Hazır olarak satılan elma sirkeleri bir çok açıdan özelliğini yitirimiştir diyebiliriz. Yazıda  farklı uygulamalar için sirkenin teriflerini verdim şimdi genel anlamda farklı sirkelerin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.
Malzemeler:
 • 5 Kg Elma
 • 5 yemek kaşığı elmas sirkesi
 • 2 Fincan Tozşeker
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • Kaynamış ve soğutulmuş temiz su
Elma Sirkerinin Tarifi: Elmaları ve muhafaza edeceğimiz kavanozu temizlendiğine emin olana kadar yıkayalım. Kavanozun sıcak su ile denzfekte edilmesi ( yıkanması) daha iyi. Elmaların hepsini dörde bölerek preslemek suretiyle suyunu çıkaralım ve kabuklarından, çekirdeklerinden suyu temizleyelim ( küçük paralar halinde de olabilir). 3.5 kl elma için 3.5 litre kaytattığımız ve soğuttuğumuz suyu ekleyelim, suyu biraz daha fazla koyarak daha fazla sirke elede etmek mümkün ama genelde elma miktarı kadar su eklemek daha iyi. Daha sonra tuzu ve tozşekeri ekleyelim.
Kavanoza konulan elma sirkesinin hava alması bakteriler için önemlidir. Bu yüzden elma sirkesini kapağını bir tülbentle kapatalım, sinek ve arıların içine girmemesi için, bunun yanında daha kolay hava alması için. 17-20 derecelik bir ortamda saklamamı faydalıdır. Belirli aralıklarla elma sirkesini mutlaka karıştırmamız gerekiyor. Sirkeyi güneşin almadığı bir yerde muhafaza etmeliyiz.
Elmas sirkesinin yapım süresini hızlandırmak için önceden elimizde bulunan elma sirkesinden katabiliriz. Ortama ve elma çeşirlerine göre sirkenin bekleme süresi 4 ila 7 hafta sürebilir.  Bu süre sonunda elde edilen elma sirkesi 4-5 kat tülbentten süzülerek kabuklardan ve elma parçalarından arındırılır ve uzun süre saklayabileceğimiz hava almayan  şişelere veya ugun kablara aktarılır.Hava almaması için kapakları sıkıca kapatılır.
Evde yapılan elma sirkeleri için en yaparsak yapalım fermantasyone engel olamayız ama her halukarda hazır satılan sirkelerden çok daha etkilidirler. Çünkü aşırı sıcaklıkta hazırlanan sirkeler bir çok vitamin, asit, mineral ve maddelerin özelliğini yitirir.
Üzüm Sirkesinin Tarifi: Üzüm sirkesi de tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi evde yapıldığında daha sağlıklı ve faydalı olur.
Malzemeler:
 • 5 kg üzüm
 • 4lt su
 • 2 dilim ekmek
 • 1 şeker kaşığı bulgur
 • 1 avuç nohut
Üzüm sirkesinin yapımında üzümün çekirdekli çekirdeksiz , siyah veya beyaz olması önemli değildir. Plastik kaplarda üzüm sirkesi yapılabilir ama daha sağlıklı olması için cam kavanozları tercih etmenizi öneririz. Üzüm sirkesi için üzüm sapları ve çürük üzümler de kullanılabilir. Çürük üzümler için üç katı su kullanmalısınız, yani 1 kilo üzüm için 3 litre su omalıdır.
Tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi su ve üzümleri bir kavanoza yerleştirin ve bekleymeye bırakın, kavanozun ağzını yine bir tülbentle kapatın, bir süre sonra üzüm sirkesinin üst kısmı köpükleşecektir, bu olması gereken bir sonuçtur, sirkenin bozulduğunu düşünmeyin. 16 gün boyunca bu şekilde bekletin, üzümler ve sapları yumuşadıktan sonra bir tülbentte süzün. Geri kalan artıkları çöpe atın. Geriye kalan suyun içerisinde 1-2 dilim ekmek içi ekleyin,3-4 tane nohut ve 2 çay kaşığı tuz ekleyin.  Bunu yaptıktan sonra kavanozun ağzını sıkı hava almayacak şekilde kapatarak 50-60 gün bekletin, üzüm sirkesini ne kadar fazla bekletirseniz o kadar faydalı ve etkili olur.


Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

Çamaşır Temizliği:
Çamaşır makinesi için;
Çamaşır haznesine çamaşırlarla birlikte 1 avuç arap sabunu koyun. Deterjan gözüne 1 çay bardağı çamaşır sodası-boraks karışımı veya 1 su bardağı çamaşır sodası-karbonat karışımı ekleyin. Beyazları yıkarken çamaşır sodası veya boraks miktarını yarım çay bardağı arttırabilirsiniz.Çamaşır sodası ve boraks suyu yumuşatır sabunun daha iyi köpürmesini ve çamaşırların yumuşak olmasını sağlar. 

Arap sabunu ile doğal sıvı çamaşır temizleyici yapmak da mümkün:

5 litre su (1 litresini kaynamış olacak)
1 su bardağı arap sabunu
1 su bardağı çamaşır sodası
1 su bardağı boraks
10 ml. dilediğiniz doğal aromatik yağ (lavanta yağı, portakal yağı, palmarosa yağı)

Doğal aromatik yağı, çamaşır sodası ve boraks ile iyice karıştırın daha sonra arap sabunu ve kaynamış suyu ekleyerek karışım homojen hale gelene kadar iyice karıştırın. Son olarak kalan suyu ekleyin. Bu karışımdan deterjan gözüne her seferinde 1 çay bardağı ekleyerek kullanın.

Yaka ve kol kirlerini çıkarmak için kirli bölgelere arap sabununu sürün ve öyle makineye atın. 

Doğal yağlar ve mineraller yüksek sıcaklıklarda daha etkili olurlar, makinenizi minimum 40 derecede çalıştırmanızda fayda var. Beyazları 60 derecede yıkamanız daha etkili olacaktır. Daha yumuşak çamaşırlar için yumuşatıcı gözüne 1 çay bardağı doğal elma sirkesi ekleyin.


Bulaşık Temizliği:

Elde yıkarken;

Süngere istediğiniz miktarda arap sabununu alın ve bulaşıklarınızı yıkayın. Arap sabunu hem iyi köpürür hem de parlatarak temizler. Oldukça sıcak suyla durulayın aksi taktirde bulaşıklar yağlı kalabilir. 

Sıvı bulaşık karışımı isterseniz yarım su bardağı arap sabunu ile üzerine 10 damla limon yağı, 6 damla biberiye yağı, 4 damla lavanta yağı, 2 damla portakal yağı damlatılmış 1 çay bardağı boraksı karıştırın ve yarım litre kaynamış su ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırıp çalkalayın ve bulaşık suyuna yarım çay bardağı katarak kullanın.

Ocak ve Fırın Temizliği:

Ocağın üzerindeki lekeleri önce ılık suyla ıslatarak bir süre bekleyin. Ardından arap sabunu ile ovun lekeler kolaylıkla çıkacaktır. Fırının iç yüzeylerine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı doğal sirke karışımını püskürtün ve bir gece bekletin. Ertesi gün arap sabunu ile ovarak temizleyin. Ilık suyla durulayın. Fırın camındaki lekelerin üzerine 1 tatlı kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı limon tuzu, bir yemek kaşığı doğal sirke ve birkaç damla portakal yağı damlatarak hazırladığınız karışımı püskürtün ve bir gece bekledikten sonra arap sabunu ile ovup durulayın.

Yer Temizliği:

Özellikle yağlı yüzeylerde 2 litre sıcak su, 1 yemek kaşığı arap sabunu, 1 yemek kaşığı çamaşır sodası, 1 yemek kaşığı boraks, ½ fincan doğal elma sirkesi, 10 damla palmarosa yağı, bergamot yağı, limon yağı veya portakal yağı karışımını kullanın, oldukça etkili bir dezenfekte edici elde edersiniz ve durulamanız gerekmez. Üstelik tertemiz ve mis kokulu yüzeyler elde edersiniz.

Ahşap yüzeyleri, 1 yemek kaşığı arap sabununu 1.5 litre sıcak suda iyice eritip 1 yemek kaşığı doğal temizlik sirkesi veya elma sirkesi ekleyerek silin. Arap sabunu ahşap yüzeyleri temizlemenin yanı sıra bakımını da yapar, parlatır. Kapıları silerken kullanmayı ihmal etmeyin.

Banyo Temizliği:

1 yemek kaşığı arap sabunu, 1 tatlı kaşığı çamaşır sodası, 1 tatlı kaşığı boraks,1 çay bardağı doğal sirke ve yarım litre kaynamış suyu karıştırın. Püskürtme şişesinde çalkalayıp duş çevresindeki duvarlar ve duşakabinlere sıkın. Sirkeli su ile durulayıp pamuklu bezle silin.

Süngerin üzerine bir miktar arap sabunu alarak lavabo veya küveti ovun. Eğer aşınmadan dolayı yerleşmiş kirler varsa lavanta yağı damlatılmış çamaşır sodası serpin ve ovmaya devam edin. Küvet veya lavabonuzun ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Doğal maddeler yüzeyleri aşındırmadığı için daha kolay ve uzun süreli temizlik elde edersiniz. Üstelik zehirli gazlara maruz kalmayarak fazla yorulmadan temizliğinizi tamamlarsınız. 

Tuvalet Temizliği:

Klozetin genel yüzeyleri ve oturma kısmının çevresi ve altını temizlemek için anti-bakteriyel sprey temizleyici: 2 su bardağı su, 1 yemek kaşığı arap sabunu, ¼ su bardağı boraks, ¼ su bardağı çamaşır sodası, 10 damla çay ağacı yağı(hint defnesi yağı), 10 damla lavanta yağı veya nane yağı. Püskürtme şişesi ile iyice çalkalayıp sıkın. Nemli bir bez veya süngerle silin.

Halı Temizliği:
Halılarınızı yıkarken veya silerken arap sabunu kullanabilirsiniz. Silme işleminden sonra durulama suyuna 1 fincan doğal elma sirkesi ekleyin ve durulayın. Halınız tertemiz, yumuşacık ve pırıl pırıl olacaktır. Hiç bir kalıntı bırakmadığından her zaman güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle emekleyen bebekler ve alerjisi olanlar için harika bir çözümdür.

Koltuk Temizliği:

Koltuklarınızı halı temizliğinde olduğu gibi arap sabunu ile silin ve ardından durulama suyuna doğal elma sirkesi ekleyerek durulayın. Koltuklarınız tertemiz, yumuşacık ve pırıl pırıl olacaktır. Temizlik esnasında ve sonrasında hiçbir zararlı kimyasala maruz kalmadan doğaya zarar vermeden temizliğinizi tamamlarsınız.

Cam Yüzey Temizliği:

Özellikle çerçeveleri silerken arap sabununu süngere alıp ovarsanız lekelerin çok çabuk temizlendiğini görürsünüz. Camlardaki zor lekeler için de kullanabilirsiniz, durulayıp temizlik sirkesi ile silin camlarınızın ışıldadığını göreceksiniz.
Anahtar Kelimeler
Arap SabunuSirkeTemizlik
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Otizmde Büyük Buluş
Bilim insanları otizm spektrum bozukluğunda büyük bir buluşa imza attı. Bu buluşun otizm spektrum bozukluğunda...

Haberi Oku