SAĞLIK PERSONELİ:
SES Başkanı 'Fiili hizmet zammını hak ediyoruz'
SES Başkanı Merter Kocaktüfek Sağlık personellierinin fiili hizmet zammı taleplerinin yıllardır, her seçimde konuşulmasına ve vaatler verilmesine rağmen bu vaatlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini savundu. Kocatüfek, hükümetin sağlık bakanlığının fiili hizmet zammı konusunda kendilerini oyaladığını, sağlık çalışanlarının çok zor şartlar altında çalıştığını ve bu zammı hakettiklerini ifade etti.

Konuşmasına 4 yıl önce hayatını kaybeden Dr.Ersin Arslan’ı anarak başlayan Kocatüfek, Dr. Ersin Arslan’ın umutları, gelecek hayalleri olan bir hekim iken, bir hasta yakını tarafından, hastane içinde bıçaklanarak katledildiğini hatırlattı.
Her saat başı en az bir sağlık çalışanının saldırıya uğradığını kaydeden Merter Kocatüfek, “Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Sizin işiniz sermayeye halkın sağlığından, hastalığından para kazandırmak değildir. Sizin göreviniz halkın sağlığını korumaktır, sağlık çalışanlarını korumaktır. Sağlık çalışanları birer cam tüp değildir. “Düştü, kırıldı” deyip ayağınızın ucuyla bizleri itip geçemezsiniz. Sizi; şiddeti doğuran, emekçileri ve halkı mağdur eden bu sistemi ortadan kaldırmaya, işkolundaki sağlık emek ve meslek örgütleri olarak birlikte çözüm üretmeye çağırıyoruz” dedi.
Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin başka konularda olduğu gibi fiili hizmet süresi zammı konusunda da Sağlık-Sen ve AKP tarafından yıllardır oyalandığını belirten Kocatüfek, hükümetin; sağlık emekçilerine 5 yıla 1 yıl şeklinde fiili hizmet süresi zammı uygulanması için “talimat” vereceğini açıkladığını ve bu konuda kesinlikle bir düzenleme yapılacağı her seçim öncesi belirtildiğini söyledi.
2016 Eylem Planı ve Sağlık Bakanlığı İhtiyaçlarına Yönelik Kanun Paketi içinde yer alan fiili hizmete dair tasarı taslağına göre sağlık hizmetlerinde çalışıp (icap nöbeti hariç) her nöbet 8 saatten az olmamak üzere fiilen nöbet tutanlara fiili hizmet süresi zammı verileceğinin belirtildiğini kaydeden Kocatüfek, tasarı taslağında, nöbet tutan sağlık emekçilerinin fiili hizmet süresi zammından faydalanabilmesi için kesintisiz biçimde nöbet tutması gerektiğine yer verildiğini belirtti.
Nöbet tutmayan sağlık çalışanlarının fiili hizmet süresi hakkından yararlanamayacağını anlatan Merter Kocatüfek, “Planlanan düzenleme, yıllardır fiili hizmet süresi zammı isteyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yeniden oyalamaktan başka bir anlam taşımamaktadır.
Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak şiddetle, fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklere rağmen hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bunların yanı sıra nöbet, vardiya, aşırı çalışma, çalışma süresinin uzunluğu ve düzensizliği, fiziksel ve ruhsal yoğunluk ve strese bağlı oluşan alkol ve ilaç bağımlılığı, gebelik ve çocuk büyütmede sorunlar, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, yabancılaşma gibi çalışma koşulları ve çalışma ortamının sonucunda gelişen psiko-sosyal sorunlarımız söz konusudur.
Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak talebimiz gayet net: Yaşamsal bir hizmet olan sağlık hizmetini üretirken sağlığımızdan olmamak için oyalanmak değil, hakkımız olan fiili hizmet süresi zammını istiyoruz” dedi.
Bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin oyalanmaya tahammülü yoktur.
Hakkımız olanı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”
(Erkan BAYATLI)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

30 bin sağlık personel alımı yapılacak
Sağlık Bakanlığı 30 bin personel alımı yapacağını duyurdu. Bu yıl 16 bin 500 sağlık personeli ve...

Haberi Oku