ÖZEL HABER:
Nabi AVCI'dan Gülen Okullarına Yönelik Önemli Açıklamalar

Haber Türk kanalında doğru açı programına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı gündeme dair çok önemli açıklamalar yaptı. İşte Avcı'nın program boyunca konuşmalarının detaylı yan başlıkları;
Yurt Dışı Gülen Okullarının Durumu
Avcı konu ile ilgili olarak "Özellikle Türk cumhuriyetlerinde, daha doğrusu Asyada bulunan, pervasızca hareket ettikleri ülkelerden zaman zaman ve daha önce de şikayetler geldi. Maldivlerdeki bir okulun avusturyalı bir girişimciye aktarılması söz konusu olduğunda biz müdahale etmiştik. Ben ve benden önceki eğitim bakanlarımız okullar hakkında diğer ülkelere referanslar verilerek gerekli destek sağlanmıştır ancak bundan sonra böyle bir referans mümkün değildir. Bu okulların planlanmasında, tepedeki yönlendiricinin, kendisinin bu işlerin önü arkası konusunda ne kadar bilgili olduğu konusunda şüphelerim var. Oralarda vazife alan bazı insanlar çok düşük ücretlerle çalışmaktadır. Aynı okullarda görev yapan bir amerikalının, öğretmen sıfatı taşıyan kişilerin özel pasaportla görevlendirildikleri, başka ülkelerinde böyle bir networkten yararlanmak istediklerini görmekteyiz. Fakat bu konular hakkında genel olarak konuşabiliriz." dedi.

Spikerin bu okullarda düşük ücretlere çalışan insan ordularının nasıl bir algı ile yönetildikdiklerine dair ne düşünüyorsunuz sorusuna ise;
"Bu durumu özellikle genç mensupların bütün bu olanları her boyutuyla görmek için ciddi bir gayret göstermesi gerekir. Bulundukları yerlerde belli kanallar harici kanalların izlenmesinin yasaklandığını, sadece kendi yayın organlarının izlenmesine izin verdiklerini, farklı şeyler söyleyen basın organlarını engellediklerini ve denetim uyguladıklarını biliyoruz." şeklinde görüş bildiren Avcı, paralel yapının kendi içinde bölündüğünü bildiğini söyledi. Avcı konuşmasına
"Dışarıya yansımasa da her zaman içeride de yapının önde gelen bazı kanaat önderleri sayılabilecek kişilerden de biz nerde yanlış yapıyoruz diyenleri biliyoruz ancak onların sesleri de sansürleniyor." şeklinde devam etti.
Gelecekte bu okulların durumu ne olacak?
"Gelecekte yurt dışı okulların durumu hakkında açıklama yapan Nabi Avcı, şunları söyledi; "Bu okullarla birlikte elçiliklerle birlikte açtığımız okullarda var. En başta bunlardan başlayarak o ülkenin mevzuatına da uygun biçimde çalışılması, en uygun dönüştürmenin yapılması gerekmektedir. Bu kurumların türkiyeyi gerçekten temsil edebilecek safiyete kavuşturulmaları gerekmektedir. 2 haftadır bakanlar kurulunda bunun ayrıntıları konuşuldu." 
Yurt Dışı Okullarını Yönetecek Vakfın Adı: Maarif Vakfı Olacak!
"Bütün dünyada faaliyet gösterecek bir vakıf oluşturulacak, dünyanın her yerine uyum sağlayacak nitelikte yerel kurumlar kurulacak. Bu vakfın adı da "maarif vakfı" olacak."
Vakıfa Kadro Nasıl Oluşturulacak?
Memur olacak kişinin gerçekten burada yapılacak işleri daha idealizm gerektiren, fedaakarlık gerektiren, özel bir ilgi gerektiren, bu konulara gönül vermiş olmayı gerektiren, gurbeti göze alarak bu işe talip olabilecek kişiler vakıf tarafından istihdam edilecek.
"Eski Zaman Gazetesinin Eski Yazarıyım"
Gazetenin eski yayın kurulu müdürü Fehmi Koru, gazetenin devrini hiçbir anlaşmaya uymadan gazeteyi devredince, bir akşam Alev Alatlı beni arayıp " hayırlı olsun gazete istanbula taşınmış" dedi ve bizde oradan ayrıldık.
"Size Gülen Okulları Konusunda Yunus Emre divanını yakan Molla Kasım'a benzetiyorlar"
"Türkiye 7 şubattan önce zemin yoklamaları ile başlayan gittikçe şiddetini artıran, dershaneleri bahane ederek geliştirilen bir komplo. Bu komplonun hedefi sadece hükümet değil. Türkiye ciddi bir tezgahla karşı karşıya idi ve bu tezgah bozuldu. Milli Eğitimde en küçük parçasıydı."

Gülen'e ait yurt içi özel okullar ve dershaneler hakkında da açıklama yapan Avcı, konu hakkında şunları söyledi;
"Türkiye'de anneler babalar çocuklarının iyi eğitim almasını ister ve bu yüzden iyi eğitim veren okullara önem verirler ama birçok okulda çocuklar kaldırılıp her biriniz iki üç twit açacaksınız ve şu twiti atacaksınız diyen bir okul okul olmaktan çıkmıştır. Bunu halk gördü. İnsanlarında bunları görmesini engellemek babında yayın organları denetim altına alınmaya çalışıldı. Şunu da görüyoruz ki bu yapının içinde de bir iktidar mücadelesi sürüyor ve anladığım kadarıyla birbirlerine de dikkat ederek hareket etmeye çalışıyorlar."
Spikerin "TEOG sınavının müfredat ile uyumluluğu konusunda endişeler var." ifadesine karşılık Avcı, "Okullardaki derslerin pekiştirilmesi amacıyla kurulan dershanelerin okulları gölgede bıraktığını, velilerinde bunu olağan karşıladığını söyledi. "Öğrenciler nasılsa bunu dershanede göreceğiz diyerek okuldaki dersleri önemsememektedir. Herşeyin tek sınava göre tasarlandığı bir dershane yapılanmasından hepimiz şikayetçiydik. Bu yüzden SBS yi kaldırıp hepimizin girdiği yazılı sınavlar gibi 6 dersin yazılısının birer tanesini merkezden gönderilen sorularla yapmaya başladık. Bu sistemle öğrencilere derslerinizi takip edin sorularınız bu müfredattan gelecek demiş olduk" Dershane adı altında faaliyet gösteren kurumlar 1 eylül 2015 e kadar bir tercihte bulunacak ve ilk yada ortaokul yada lise olarak özel okul olacak. Bu sayede resmi okullarımız üzerindeki baskıyı da özel okullarla paylaşmak istiyoruz. iyi örgütlenirse bir dershane işletmesi özel okula dönüştürülebilir, bazı kriterlerinde zaman içinde karşılanmasına fırsat verdik. Fiziki alt yapıya ilişkin kriterlerden bazılarının 3 sene içinde tamamlanması imkanını veriyoruz, bu kurumlara arsa teşviği ve öğrenci barsına burs veriyoruz."
Özel Okul Teşvikinde Müjde
"Özel Okul Teşvikinden özel okulda okuyan öğrencilerde yararlanabilecek. Eğer niyet eğitime katkıda bulunmaksa işte size destek diyoruz. Daha önceden de özel okullardaki atıl kapasiteye değerlendirmek üzere devlet okullarından başarılı öğrencilerimizi burslu olarak özel okullara gönderdik.
6 yıl sigorta primi yatmış olmak koşulu ile dershane öğretmenleri özel okul yada halk eğitim merkezlerinde görevlendirilebilecekler. Dershanelerin pek çoğunda ciddi bir emek sömürüsü var, dolayısı ile buralarda çalışan öğretmenlere sürekli sigorta şartı getirmek doğru değil. Netice itibari ile kesintisiz yada kesintili 6 yıl sigortası yapılmamışsa farklı bir istihdam düşünülecektir."
TEOG Sınavı ve Okul Tercihleri
TEOG ilk defa yapılıyor olmasından dolayı geçen yıl bazı sıkıntılar yaşandı. Birincisi geçen sene özel okullara geçenlerden her öğrencinin devlet okuluna kayıtlı olması gerekiyordu. Öğrenciler E Okul sisteminden 15 okul tercihi yapıyor. 1 milyon 300 bin öğrencinin 1 milyon 57 bini tercihini yapmadı. Diğerleri tercihini yapmadı çünkü ya özel okula yada açık öğretime gitmek için bu sisteme girmediler. Buna rağmen o girmeyenleri de bir devlet okulu ile ilişkilendirdik, peki neden bunu yapıyoruz? Temel sebep ilk defa uyguladığımız 3500 tl lik özel okul devlet desteğiydi. Bu sene bunu yapmıyoruz, bu sene özel okula müraacat et şartların tutuyosa sana da destek verelim diyoruz. İmamhatip tercihi yapan 94 bin öğrenciden sadece 54 bini birinci tercihine yerleşti. Kimse istemediği bir okula zorla yerleştirilmedi. Mesafeler ile ilgili sorunlarda buradan kaynaklanıyor. 15 tercih yapan çocuğa dört okul türünden birini seç, seni birine yerleştirelim dedik, ama okul değiştirmek isteyenleri biz istediği okula aldık. Bu sene öğrenciler 25 tercih yapacak, yerleşemeyenlerde zaten özel okula yada açık öğretime gidiyor.
Davranış notları verilme biçimi konusuna velilerden gelen şikayetlerin spiker tarafından hatırlatılması üzerine; Nabi Avcı " Davranış notlarının öğretmenler tarafından düşürülmesinden çok yükseltilmesi konusunda şikayet alıyoruz. Bizim yaptığımız sınavlarla öğretmenin yaptığı sınavların ortalaması arasında fark varsa hemen bu konu hakkında soruşturma açıyoruz."
Ne Kadar Öğretmen Atanacak?
"Şubatta 15 bin öğretmen atayacağız, 108 ayrı alandan öğretmen ataması yapacağız, en çok atama yapacağımız alan ingilizce, sınıf öğretmenliği, matematik, rehberlik ve fen bilimleri. Bunların dışında 300 de engelli öğretmen atayacağız." diyerek konuşmasını sonlandırdı.
kamugundem.com/ Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Mekke Şerifi'nin Osmanlı'ya İhaneti
Osmanlı'nın son dönemlerinde Mekke Şerifi olarak bilinen Hüseyin Bin Ali, Mekke'de bulunan Osmanlıya...

Haberi Oku