ÖZEL HABER:
Merdiven altı dershaneciliğe merhaba!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın göreve geldiği günden bu yana en çok ses getiren değişimlerinden biri dershanelerin kapatılmasıydı. Bu olay hemen bir solukta söylense de icraata geçirilmesi bir hayli sancılı ve zor oldu. Gelin yakın geçmişi şöyle bi hatırlayalım. Herkesin bildiği üzere bu değişim cemaat ile AKP'nin kavgasını başlatan ilk kıvılcım oldu. Hatta MEB dershaneleri kapatacağını açıkladığı, ilk kez gündeme getirdiği gün cemaat tarafından Aktif Eğitim Sen'in kurulmasına sebep oldu. Daha sonra bu karardan vazgeçildiğinin açıklanması ile Aktif Eğitim Sen kapatıldı. Ardından dershanelerin kapatılacağı tekrar söylendiğinde ilgili sendika yeniden açıldı. Tabi bu sırada bu sendikaya üye olan cemaat mensubu öğretmenler de önce Eğitim Bir Sen'den istifa edip Aktif Eğitim Sen'e ardından yeniden EBS'ye, sonra yeniden AES'e geçerek kısa sürede sendika değiştirme rekorlarına imza attılar. Peki dershanelerin kapatılması kararının tek etkisi bu mu oldu. Tabiki hayır! Polis kolejleri kapatıldı, cemaat eli değmiş tüm devlet kurumlarında çalışan personeller bir yandan gönderilirken diğer yandan güvenilir personeller göreve getirildi. Bu kurumlardan biri de adliyeler oldu. Cemaatin AKP'ye hazırladığı tüm komplolar su yüzüne çıktı. Hükümet, Gülen ve cemaatin tüm paralel yapı oluşumunu çökertmek için harekete geçti. "Paralel" kelimesi de ilk kez dershanelerin kapatılması olayıyla dillere pelesenk oldu. Bu olayın etkisi o kadar derin oldu ki, son genel seçimlerde cemaatin HDP'yi desteklemesiyle PKK'nın smokin giymiş hali olan bir parti Türkiye'de barajı geçti, AKP ise tek başına iktidar gücünü yitirdi. Uzun lafın kısası dershanelerin kapatılması bu ülkede çok derin yaralar açtı, çok büyük etkiler yarattı.

Dershaneler Gerçekten Kapandı mı?

Tüm bu ağrılı sancılı dönemlere rağmen hükümet bu kararından vazgeçmedi ve MEB tarafından dershaneler resmen kapatıldı. Kapatılan dershanelere MEB tarafından temel lise yada kolej olma şansı da tanındı. Birçok dershane temel liseye dönüşmeye karar verdi ve çok sayıda özel okul açıldı ülkemizde. Tabi bu sırada hükümet tarafından ağır darbeler vurulan paralel yapı da, kamufle olarak temel liselere dönüştü. Ayrıca MEB tarafından dershanede belli süre çalışan öğretmenlere de devlete atanma şansı tanındı.
Bugün tüm dershaneler tabelalarını indirdi ve dershane binalarını kapattı. Kimisi de etüt eğitim merkezi yada KPSS hazırlık kurslarına dönüştü. Özellikle üniversiteye hazırlanan, hatta liseden mezun olmuş olan birçok öğrenci dershane boşluğunu nasıl dolduracağını kara kara düşünmeye başladı. Bu karardan dolayı gelir kaynağını yitiren ve hali hazırdaki mevcut dershane ihtiyacı duyan öğrenci potansiyelini de kullanmak isteyen dershane yöneticileri çareyi merdiven altı dershanecilikte buldu.

Adı KPSS Kursu, Kendisi Dershane!

Kolej açacak maddi güce sahip olmayan birçok dershane sahibi dershanelerini KPSS kursuna çevirdi. Hatta eski dershanenin masalarını sandalyelerini bile yeni kurs binasına taşıdılar. Eski binayı terketmekte başa bela almamak için mantıklı olandı tabiki. KPSS kurslarında görev alan tüm öğretmenlerde eski dershanenin öğretmenleri. Düşünün ki bir KPSS kursunda Fizik, Kimya, Biyoloji vb. alanlara sahip öğretmenler mevcut. Hal böyle olunca da akla şu soru geliyor. Branşları itibariyle KPSS'de verecekleri hiçbir ders olmayan bu öğretmenlerin KPSS kursunda ne işi var?
Üstelik böyle bir yola başvuran dershaneler bu sene üniversiteyi kazanmak için yeterli puanı alamayan öğrencilerine, gelecek yıl KPSS kursu olarak LYS hazırlık dersleri vereceklerini, kayıt olabileceklerini çoktan duyurdu bile.

Sonuç olarak dershanelerin kapatılmasıyla birlikte arz talep ilişkisinde hiçbir değişim olmadığı gibi, illegal yollara başvurularak merdiven altı dershaneciliğin temelleri çoktan atıldı bile. Yani dershaneler an itibariyle sadece MEB'in gözünde kapatılmışken, öğrenciler ve dershaneler kaldıkları yerden işlerine devam etmektedirler. Yaşanan bunca olay, bozulan devlet düzeni, dış güçlerin ülkeye müdahalesine mahal verecek kadar büyüyen kaoslar, sadece kaliteli eğitim almak isteyen öğrenciler, gelir kaynağını yitiren dershaneler daha neler neler... ve sonunda dershaneler kapatıldı!
Sahi bu arada birisi dershaneler kapatıldı mı dedi?

Osman Erdoğan
Eğitim Uzmanı

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mekke Şerifi'nin Osmanlı'ya İhaneti
Osmanlı'nın son dönemlerinde Mekke Şerifi olarak bilinen Hüseyin Bin Ali, Mekke'de bulunan Osmanlıya...

Haberi Oku