MEMURLAR:
VHKİ ünvanlı önlisans mezunu memur lisans mezunu olunca maaşı artar mı?

Bazı kamu kurumlarında VHKİ olarak çalışan ön lisans mezunu memurlar lisans eğitimine yönelmeyi ve bu sayede hem maaşında hem de özlük haklarında bir takım iyileştirmeler olmasını ummaktadırlar. Peki lisans mezunu olan VHKİ'nin maaşında ve diğer özlük haklarında herhangi bir değişiklik olur mu? Lisans diplomasının VHKİ ünvanlı memurlara katkısı var mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) unvanlı kadrolarda önlisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurları, özlük haklarında iyileşme de sağlayacağı düşüncesiyle lisans mezunu olmaya yönelik eğitimlere devam edebilmektedirler.

Ancak, önlisans mezunu VHKİ’nin lisans mezunu olmasının; lisans mezuniyetine istinaden başka hizmet sınıflarına ait kadrolara atanma veya görevde yükselme/unvan değişikliği yapma, torba kadrodan yararlanmada hizmet süresi avantajı gibi haller dışında, özlük haklarında değişikliğe neden olmadığı görülmektedir.

Aşağıdaki tabloda, ön lisans mezunu olarak VHKİ unvanlı kadroda görev yapan Devlet memurunun, lisans mezunu (memuriyete giriş seviyesine 1 derece ilave edilmesini gerektiren teknik veya sağlık bilimleri lisans mezuniyetleri hariç) olması durumunda, özlük haklarının nasıl değişeceği bilgisine yer verilmiştir.

UNSURLAR

DEĞİŞİM

Derece/Kademe

Değişmez (önlisans eğitimi sonrası hizmet süresi iki yıldan az ise değişebilir)

Ek gösterge

Değişmez

Kadro derecesi

Değişmez

Tazminat

Değişmez

Yan ödeme

Değişmez

Ek ödeme (sabit döner sermaye)

Değişmez

Öte yandan, lisans mezunu olunması, VHKİ kadrosundan başka kadrolara veya başka kurumlara geçişte, aranan önemli bir şart olabilmektedir.

Ayrıca, 3 ve 4 üncü derecelerdeki VHKİ kadrolarına, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın atama yapılmasında, önlisans mezunlarında en az 10 yıl hizmet süresi şartı aranırken, lisans mezunlarında en az 8 yıl hizmet süresi şartı aranmaktadır.

VHKİ unvanlı bir kadroda önlisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurunun mezun olduğu lisan bölümünün, memuriyete giriş seviyesine 1 derece ilave edilmek suretiyle memuriyete başlatılmayı gerektiren bölümlerden (mühendis, eczacı, hemşire, veteriner vb) olması durumunda, kazanılmış hak aylık seviyesi ve buna bağlı olarak da kadro derecesi yükselebilecektir.

Anahtar Kelimeler
VhkiLisansMaaş
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Memurlara fazla mesai ücreti ödenecek
657 sayılı Devlet memurları kanuna tabi personele fazla çalışma ücreti ödenecek. Memurlara kaç lira fazla...

Haberi Oku