MEMURLAR:
Hizmeti 10 yıldan az olan bir memur 1. derece kadrolara vekalet edebilir mi?

10 yıldan az hizmet süresi bulunan bir memurun 1. derece kadrolara vekaleten veya asaleten atanması mümkün mü? Vekaleten atanma şartları nelerdir? Kamu kurum ve kuruluşlarında 1. derece kadrolarda yöneticilik yapmak için aranan şartlar nelerdir?

Boş olan veya geçici olarak boşalmış olan kadrolara ait görevlere, kurum içindeki veya diğer kurumlardaki memurlardan gerekli şartları taşıyanlar vekaleten atanabiliyor.

Memuriyet kadrolarına vekaleten atamalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre yapılırken, yan ödeme kararnamesin ve tebliğler yoluyla da uygulamaya ilişkin hususlar düzenlenebilmektedir. 

Vekaleten atama 

657 sayılı Kanun; memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine ve boş kadrolara memurların vekaleten atanmasına imkan tanırken, vekalet aylığı ödenebilmesini ise vekilin asilde aranan şartları taşıması koşuluna bağlamıştır. 

Öte yandan, Devlet Memurları Kanunun Genel Tebliğinde (99 seri no’lu); bir görevin vekaleten yürütülmesi halinde görevin gereklerinin ve niteliklerinin değişmeyeceği, bu nedenle görevi vekaleten yürütecek olanların asil memurda aranan şartlara sahip olmaları gerektiği, ayrıca 1- 4 üncü dereceli kadrolara vekalet edeceklerin 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinde belirtilen şartlara sahip olmaları gerektiği ifade edilmiştir. 

657 sayılı Kanunun söz konusu 68 inci maddesine göre ise; ek göstergesi 5300’den az olan 1 inci dereceli kadrolara atanabilmek için yükseköğrenim görmüş olmak ve en az 10 yıl hizmete sahip olmak gerekiyor. (yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlarda 12 yıl hizmet şartı aranıyor)

Ek göstergesi 5300’den az olan 1 inci derece kadrolara atanma şartları

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait 1 inci derece kadrolara vekaleten atanabilmek için, bu kadroya asaleten atanabilmek için aranan şartlara da sahip olmak gerekiyor.

Kadrolardan 1 inci derece olanlara (ek göstergesi 5300’den az) asaleten ve vekâleten atanabilmek için;

-Yükseköğrenim (ilgili kurumun özel yönetmeliğinde aranan eğitim süresi ve bölüm) mezunu olmak,

-En az 10 yıl hizmet süresine sahip olmak (lisans mezunu olmayanlarda en az 12 yıl hizmet şartı aranır),

-Kurumda belli bir süre (ilgili kurumun özel yönetmeliğinde belirtilen süre) çalışmış olmak,

-Belli görevlerde ve belli bir sürelerle (ilgili kurumun özel yönetmeliğinde belirtilen şartlarda) çalışmış olmak,

-Görevde yükselme sınavı ile atama yapılan kadrolar için, bu sınavlara girebilme hakkını elde etmiş olmak 

gerektiğinden, hizmet süresi 10 yıldan az olanlar diğer şartlara sahip olsalar bile, 1 inci derece kadrolara (ek göstergesi 5300’den az olan) vekâleten atanamazlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Memurlara fazla mesai ücreti ödenecek
657 sayılı Devlet memurları kanuna tabi personele fazla çalışma ücreti ödenecek. Memurlara kaç lira fazla...

Haberi Oku