Yeni Milli Eğitim Bakanı kim olacak?
Kabinede yapılacak değişiklikler üzerine önemli bakanlıklarda da değişiklikler yapılması beklenmektedir. Milli eğitim bakanlığına kim getirilecek? Nabi Avcı görevine devam edecek mi? sorularının cevabı yakında açıklanacaktır.

İnsani kalkınma hedefimizin temelini eğitim oluşturur. Eğitim, insanımızın yaşam kalitesini yükselten, ülkemizin insan kaynağını çağdaş dünya ile rekabet edebilir donanıma kavuşturan ve hayat boyu süren bir süreçtir. Yeni dönemde de eğitim, her zaman olduğu gibi yine AK Parti iktidarının öncelikli gündemi olacak. AK Parti hükümetleri eğitimin temel altyapı ve erişim sorunlarını önemli ölçüde çözdü. Önümüzdeki süreçte de eğitimde kaliteyi yükseltme başta olmak üzere daha büyük atılımlar hedefleniyor.

Gelecekte gençlerimizin rolü 
MEB, kurumsal örgütlenmesini, eğitim sisteminin ulusal düzeyde politika belirleme,koordinasyon ve denetiminden sorumlu olacak şekilde geliştirecek. Öğrenciyle ilgilisorunların okul düzeyinde çözülmesini esas alarak merkezden yerele doğru yetki devrini gerçekleştirecek. Aldığım bilgiye göre, önümüzdeki dönemde "Eğitimde Kalite" öncelikli alan olacak. Bu amaç doğrultusunda hazırlanacak 'Eğitim Kalite Endeksi' aracılığıyla sınıf,okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye'nin eğitim kalitesi haritası ortaya çıkacak.

Okul türleri ve bölgeler arası başarı farklılıkları azaltılıp eğitimde fırsat eşitliğine hayatiyet kazandırılacak. Bu süreçle uyumlu şekilde öğretmen yetiştirme ve eğitimyönetimi alanlarında da dönüşümler hayata geçirilecek. Öğretmen Genel ve Alan Yeterliliklerini belirlenerek bu yeterliliklerle ilişkilendirilmiş Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp yürürlüğe konulacak. Öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini güncellemelerini sağlayacak "Öğretmen Akademisi" sistemi başlatılacak. Akademi doğru bir düşüncedir.

Eğitimin en önemli taşı öğretmendir. İnsan yetiştirdiği için, her mesleğin üzerindedir. Eğitimi sadece okullarda, belli bir yaşta başlayıp biten şekilde görmemeliyiz. Günümüzde, insanlarımız hayatı boyunca öğrenmeye devam ediyorlar. Her yaşta öğrendiklerine, yenibilgiler katıyorlar. Geleceğin tasarımında artık gençlerimizin de yer alması gerekir. Millet olarak rol alacağımız gelecek, elbette başka yerlerde kotarılan gelecek tasavvurlarından çok daha iyi, hayırlı ve insani olacak. Gençlerimizin, teknolojiye yeni ve daha insani bir yön kazandırarak ve geleceğin insanlığın lehine tasarlanmasında rol alacaklarına inanıyorum.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Öğretmenlere 1 yeni sınav görevi başvuruları...
MEBBİS üzerinden öğretmenlere bir yeni sınav görevi açıldı.

Haberi Oku