Geçmişe dönük eksik ek ders ücretinin ödenmesi talebine ilçe MEM'den ilginç cevap

14 yılında başlayan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında girilen ders saatleri fiilen girilen ders saatinden sayılmayarak hazırlık ve planlamadan alınacak ek ders ücretinin hesabına dahil edilmiyordu.

Örneğin; hafta içi 26 saat derse giren bir öğretmen 4 saatte destekleme ve yetiştirme kursundan dolayı derse girmesine rağmen 2016 yılına kadar hazırlık ve planlamadan hafta da 2 saat ek ders ücreti ödendi. Oysa ki fiilen girilen her 10 saatlik derse karşılık 1 ek ders öcreti ödendiğinden dolayı 26+4 = 30 saat için planlamadan 3 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekiyordu. Bu eksiklik hafta sonu kurslarının (DYK) fiilen girilen ders saatinden sayılmaması sebebiyle ortaya çıkmıştı.

Bu durumda 2014 yılından bu yana destekleme ve yetiştirme kursunda derse giren öğretmenler her hafta için 1 saat eksik ek ders ücreti almış oldu. Bugüne kadar alınmayan 1 saatlik ek ders ücretinin 2014 yılından bu yana hesabı yapıldığında ise ciddi bir meblağ öğretmenlerin eline geçmemiş oldu.

Konuyla ilgili daha önce Milli Eğitim Bakanlığı'ndan istenen görüş yazısında ise İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu net bir şekilde destekleme ve yetiştirme kurslarının fiilen girilen ders saatinden sayılması gerektiğini ifade etmiş ve yazılı olarak bu görüşünü ilgili valiliklere sunmuştu.Bu yazıyı dayanak göstererek bulundukları kurumlara ek ders hesaplarının bundan sonra bu doğrultuda yapılması ve geçmişte ödenmeyen ek ders ücretlerinin de hesaplanarak taraflarına ödenmesini isteyen binlerce öğretmen oldu. Ancak birçok okul yanlış ek ders hesabını düzelterek planlamayı 1 saat fazla hesaplamaya başlasa da henüz geçmişe dönük ödeme yapılan hiçbir öğretmen olmadı.

Aynı şekilde geçmişe eksik hesaplanan ek ders ücretinin tarafına ödenmesi talebinde bulunan bir öğretmenin Ankara Sincan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığı cevap ise hiçbir şekilde anlaşılmayacak ve ilginç bir haldeydi. İşte Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün konuyla ilgili talebe yönelik cevabı;


Destekleme ve Yetiştirme kurslarında girdiği ders saatleri sebebiyle yaklaşık 2 yıldır hata yapılarak hazırlık ve planlama ek ders ücreti eksik hesaplanan öğretmenlere geçmişe dönük ek ders ücreti ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Hak ettikleri ücreti yazılı olarak okul yönetiminden talep eden öğretmenlere, okul yönetimleri ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinden aldıkları ilginç ve anlamsız görüş yazıları ile cevap vererek hakkını arayan öğretmenler yıldırılmaya çalışılmaktadır. Sincan ilçe Milli Eğitim müdürlüğü şube müdürü Ahmet Yapıcı tarafından verilen cevapta, okul yönetimine mevzuatların okunması rica edilmiş, oysa ki okul yönetimi mevzuatta bu sorunun cevabını bulamadığı ve eksik hesaplanan ek ders ücretini ödeme konusunda bilgi almak için ilçe milli eğitim müdürlüğünden görüş istemiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili net bir açıklama yaparak gerekli talimatları il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine acilen sunması gerekmektedir.

kamugundem.com / Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Öğretmenlere 1 yeni sınav görevi başvuruları...
MEBBİS üzerinden öğretmenlere bir yeni sınav görevi açıldı.

Haberi Oku