Akademisyenler Okul Müdürü Oluyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN İmam Hatip Okullarının açılışında yaptığı konuşmayı uygulamaya geçiriyor. Eğitim sisteminde görülen problemlerin başında okullar ve okul müdürleri geliyor. Okulu yönetemeyen müdürler okulda eğitim- öğretim çalışmalarının aksamasına neden oluyor. Bunun önüne geçmek için akademik personellerin okulları yönetmesi ile bu sorunun çözüleceği ve eğitimde daha başarılı olunacağı tasarlanmaktadır.

Ak parti iktidarı döneminde en çok eleştirilen konuların başında gelen eğitimden Cumhurbaşkanınında rahatsız olduğu aşikardır . Sayın Cumhurbaşkanının, Cunhuriyet tarihi boyunca yapılan öğretmen ataması kadar atama yaptık. Tüm sınıfları teknoloji ile donattık . Ücretsiz ders kitapları dağıttık . Yeterince derslik yaptık . Sözleri , iktidar olarak yatırım ve atamalar konusunda biz üzerimize düşeni yapmamıza rağmen Eğitim'de başarılı olamadık serzenişinin dışa vurumudur.

Akademisyen Okul Müdürleri Bu Sorunu Çözer mi ?

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan okul müdürleri Zaman'ının büyük çoğunluğunu eğitim öğretime değil , Okulların fiziki ve sosyal donatı sorunlarını çözmeye harcamaktadır . Okul müdürlerimiz Bakanlığın aidat toplayamazsın , veliden bağış alamazsın emrine rağmen okullarının hizmetli , tadilat tamirat ve sarf malzeme sorununu çözmek için velilerden para toplamakta , hemde bunu Bakanlığın emirlerini çiğnemeden yapmaya çalışmaktadır.

Okullarınızın en öncelikli sorunu temizlik ve hizmetli sorunudur . Bunun yanında tamirat , tadilat sorunu bulunmaktadır . Kırtasiye malzemesi ve sarf malzeme temini sorunu bulunmaktadır . Güvenlik personeli sorunu bulunmaktadır . Kısaca okullarımızın ödenek sorunu bulunmaktadır . Fedakar okul müdürleri , müdür yardımcıları ve öğretmenlerimizin gayretiyle velilerden toplanan paralarla okullar idare edilmektedir .

Hiç sınıf tozu yutmamış , velilerle karşı karşıya gelmemiş , eğitimin sadece kuramını okuyup yazan akademisyenlerin uygulamaya gelince sahada başarılı olabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz . Okul müdürlüğü başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığında idareciliğin okulu olmadığı için öğretmenler idareciliği alanda tecrübe ederek öğrenmektedirler . Bu akademisyenler belki ekonomik olarak hiçbir sorunu olmayan , idari ve mali işleri farklı yöneticiler tarafından yönetilen özel okullarda başarılı olabilirler .

Ancak, velilerden aidat toplamadan ayakta duramayacak , kapısında güvenlik personelleri bile bulunmayan okullarda hayal kırıklığına uğrayacaklardır . Nöbetçi öğretmenin müdür odasına girip , kalorifer çalışmıyor, tuvalet yukarıdan su akıtıyor , toner bitti , veliler öğretmenin üzerine yürüdü , tuvaletlerde sabun bitmiş müdür bey diye sözlerinin karşısında profesör müdürlerimizin ne cevap vereceğini bizde merak etmekteyiz .

Sonuç olarak okullarda dışarıdan akademisyenleri müdür olarak getirmek bu şartlardahayalden öteye gitmez . Denense bile bu yönetmelikle ve imkanlarla hayal kırıklığı yaratır . Milli Eğitim Bakanlığının Büyükşehir'ler başta olmak üzere her geçen yıl devlet okullarındakikalitenin düştüğünün farkına varması gerekiyor . Bu nedenle devlet okullarından hızlı bir şekilde özele geçiş var .

Okulların düşen kalitesini müdürlere bağlayıp sorunu akademisyen müdürlerle çözeriz diye düşünürseniz hata edersiniz . Soruna bütüncül bakıp , alandan gelen eğitimcilerle akademisyenleri buluşturup ortaya kafası çalışan ve bu işi kendisine dert edinen kişilerle yeni bir eğitim modeli ve yönetim stratejisi ortaya koymak gerekiyor .

kamugundem.com

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Öğretmenlere 1 yeni sınav görevi başvuruları...
MEBBİS üzerinden öğretmenlere bir yeni sınav görevi açıldı.

Haberi Oku