Aday öğretmenler yeni uygulamadan memnun
MEB'in yeni uygulamamlarından biri olan aday öğretmen yetiştirme sürecinde danışman öğretmenler belirlendi ve aday öğretmenler ile tanıştırıldı. Çalışmalar başaladı. Aday öğretmenlerin tedirgin olduğu bu uygulama ile aday öğretmenlerin bu yeni düzenlemeden memnun olduğu görüldü.


Aksamalara ve bazı belirsizliklere rağmen aday öğretmenler yeni uygulamadan genel anlamda memnun görünüyor. Güvenlik endişelerinin ön plana çıktığı bir dönemde eylüle kadar olan sürecin istenilen ilde geçirilmesi olumlu karşılanıyor. Okunması istenen kitaplar ve izlenmesi gereken filmler herkesin takdirini kazanmış durumda. Hepsi egitimsel anlamda yeni öğretmenlere çok şey katacaktır. Eylüle kadar olan bölümde aday öğretmenler, birçok şeyi el yordamıyla değil de gözlem yaparak, bizzat danışman öğretmen nezaretinde uygulayarak öğrenecekler. Hem okul yönetiminde hem de il / ilçe MEM'lerde işlerin nasıl yürütüldüğünü gözlemleyerek sistemi bir bütün olarak tanıma fırsatı yakalamış olacaklar. Yaşanılan çevreyi kültürel ve tarihi nitelikleriyle tanıyacaklar ki bunun da az bir kazanım olmadığını söylemek gerekir. Ancak çoğu aday öğretmen eylül ayında esas görev yerlerine gidecekler. Eğitim-öğretim başlamadan gittikleri yöreyi her yönden tanımları sağlanmalıdır. Birçok yerde belediyelerin de sürece destek vermesi, aday öğretmenlere kendilerini daha değerli hissettiriyor. 

Ben de bu süreçte aday öğretmenleri biraz daha yakından tanıma fırsatı buldum. Gerçekten büyük bir kitle arasından seçilip geldikleri belli oluyor. Bu seçilmiş zümrenin Türkiye'nin geleceğine çok olumlu katkı sağlayacaklarına inanıyorum.
Okul idaresi, il / ilçe MEM'ler, danışman öğretmenler ve aday öğretmenler açısından değerlendirildiğinde yeni sistemin flu alanları var. Bakanlık bu alanları hızla tespit ederek kafalardaki soru işaretlerini gidermelidir. Doldurulması gereken formlar hangi ölçütlere göre doldurulacak belli değil örneğin.
Anlaşıldığı kadarıyla bazı aday öğretmenlerin atandığı okul ile staj yaptığı okulun tür ve kademesi arasında farklılık var. Liseye atanan bir aday öğretmen ortaokulda staj yapabiliyor. Ya da RAM'a atanmış bir rehber öğretmen, okullarda staj yapıyor.

Aday öğretmenlik sürecinin en çok eleştiri alan tarafı, aday öğretmenlere yaz tatili öngörmemesidir. Bu durum, eylülde başka ilde göreve başlayacak aday öğretmenler açısından sıkıntılı. Zira 2 Eylülde yeni görev yerinde olacaklar ve 12 Eylülde okullar açılacak. Ağustos ayı boyunca hizmet içi eğitim alacakları için yeni görev yerine yerleşme noktasında problem yaşayacaklarını ifade ediyorlar haklı olarak. Ayrıca yaz sıcağında bu kadar yoğunprogramın ne kadar verimli olacağını sorgulamak gerekir. Bütün bunlar dikkate alınarak Ağustos ayında aday öğretmenlerin tatil yapmaları sağlanmalıdır.
Bazı il ve ilçeler aday öğretmenlere eğitime hazırlık ödeneğini verirken bazı il ve ilçeler halen bekliyor. Mesele ivedilikle çözüme kavuşturulmalıdır. Bunun için kendisine görüş sorulan Bakanlık, bizzat meseleye el atmalı ve meseleyi sürüncemeye bırakmamalıdır.

Aday öğretmenlik süreci, danışman öğretmenlere ciddî bir iş yükü getiriyor. Bakanlık, görev ve sorumluluk yüklediği personeline hakkını vermek durumundadır. Bu iş bilaücret ücret yapılacak bir iş değildir. Danışman öğretmenler, maddî / manevî taltif edilmelidir.
Eksiklerine rağmen yeni ve ileri bir aday öğretmenlik süreciyle karşı karşıyayız. Bakanlık eleştirileri dikkate alırsa bundan eğitimin tüm paydaşları kazançlı çıkar. 

Erol Ermiş 
Eğitim-Bir-Sen 
İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı 

kamugundem.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Öğretmenlere 1 yeni sınav görevi başvuruları...
MEBBİS üzerinden öğretmenlere bir yeni sınav görevi açıldı.

Haberi Oku