Müdürler ek göstergenin yükseltilmesini istiyor
Aynı hizmet yılında olanlar arasında görülen maaş farklılıkları şube müdürleri ve müdürleri ayağa kaldırdı. Bu durumun düzeltilmesi için ek göstergenin yükseltilmesini bu durumun düzeltilmesini sağlayacaktır. Devlet memurları aylık maaşlarının hesabında esas alınan özel hizmet tazminatı oranları, bazı eğitimlerden dolayı farklı belirlenmiştir. Bu durumun da düzeltilmesi için başvurularda bulundular.


Şube Müdürü/Müdür unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından bazıları, özlük haklarının ve özellikle de emeklilik haklarının iyileştirilmesi bakımından ek göstergelerinin yükseltilmesini istemektedirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında GİH Şube Müdürü/Müdür kadrolarında görev yapanlar arasında, ek gösterge ve tazminat ödemeleri bakımından farklılıklar bulunması, aynı dereceli kadroda ve aynı hizmet yılında olanlar arasında aylık maaşın da farklı olması sonucunu doğurabilmektedir.

Şube müdürü/müdür ek göstergesi ve tazminatı

Meslekleriyle ilgili hizmet sınıflarına (TH, SH, MiAH, DH, EÖH, EH, AH) ait kadrolarda görev yaparken, kendi kurumlarında veya başka kurumlarda GİH Sınıfı kapsamındaki ilk dört dereceli Şube Müdürü/Müdür kadrolarına atananlar hakkında, atandıkları kadro derecesi için belirlenen ek göstergeden düşük olmamak kaydıyla, kazanılmış hak aylıkları itibariyle meslekleriyle ilgili kadrolarda alabilecekleri ek göstergeler uygulanır. Buna göre, 1 inci derece kadrodaki Şube Müdürü/Müdür hakkında 2200 ek gösterge yerine 3000 veya 3600 ek göstergenin uygulanması da mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Şube Müdürü/Müdür unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaşlarının hesabında esas alınan özel hizmet tazminatı oranları, bazı eğitimlerden dolayı farklı belirlenmiştir. Buna göre, 1 inci derece kadrodaki Şube Müdürü/Müdür hakkında %135 oranında özel hizmet tazminatı yerine %145 veya %155 oranında özel hizmet tazminatı uygulanması da mümkün olabilmektedir.

Ayrıca, özel hizmet tazminatı yerine adalet hizmetleri tazminatından yararlanan Şube Müdürleri hakkında 1 inci derecede %175 oranında adalet hizmetleri tazminatı uygulanmaktadır. Adalet Hizmetleri Tazminatı; Yüksek mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, il ve ilçe seçim kurulları, adli, idari ve askeri yargı kuruluşları, ceza infaz kurumları ve icra müdürlüklerinde görev yapanlara ödenmektedir.

Bu nedenlerle; aynı hizmet sınıfında, aynı dereceli kadroda, aynı kazanılmış hak aylık seviyesinde ve aynı hizmet süresiyle Şube Müdürü/Müdür kadrolarında görev yapanların aylık ücretleri birbirinden çok farklı olabilmektedir.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

2018 ve 2019 memur zammı belli oldu, uzlaşma...
Memur sendikaları ve hükümet arasında yapılan toplu sözleşme sonucunda memur zammı belli oldu.

Haberi Oku