Hafta sonu kursu ders saati ücretlerinin iki katına çıkarılması geçte olsa gerçekleşti. 15 Nisan'dan itibaren öğretmenler hafta sonu kurs ücretlerini iki kat fazla ücretle, yani yaklaşık 19 TL gibi bir ücretle alabilecekler. Bu zammın gecikmesi hemen her öğretmenin tepkisine sebep olurken, yine de önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında ücretin zamlı olarak hesaplanması sevindirici bir gelişme olarak karşılanabilir.

Bildiğiniz üzere öğretmenler hafta sonu kursları ve hafta içi derslerin toplamında 40 saate kadar ders alabilmektedir. Hafta sonu kurs ücretlerinin zamlanırken, hafta içi ders saatlerinin yerinde sayması öğretmenlerin ilgisini hafta sonu kurslarına yoğunlaştırdı. Bu yıl hafta sonu kurs ücretini yetersiz bulduğu için kabul etmeyen öğretmenlerin hemen hepsi gelecek yıl hafta sonu kursu açmayı düşünebilir. Aynı zamanda hafta sonu kursu açacak öğretmenler, hafta içi ders saati sayısını mümkünse 15-16 saate indirmeyi, en kötü ihtimalle 20 saatten fazla ders almamayı, hafta içi ders saatinin üstüne de ekleyebildiği kadar hafta sonu kursu ekleyerek toplamda 40 saat derse tamamlamayı hesaplamaktadır. Aynı okulda görev yapan aynı branştan birçok öğretmen böyle bir hesap içine girerek hafta içi az ders almayı istediğinde okul yönetimini zorlayacak, sıkıntıya düşürecek bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda hafta içi derslerine girecek öğretmen bulmakta zorlanacak okul yöneticilerinin nasıl bir çözüm bularak bu sorunun üstesinden geleceği merak konusudur. Okul yönetimi hiçbir öğretmeni hafta içi 20 saatten fazla derse girmeye zorlayamaz çünkü öğretmen dilediği takdirde 20 saatten fazla derse girmeme hakkına sahiptir. Bu durumda okul yönetimi daha önce hafta içi dersler için yeterli olan öğretmen sayısının yetersiz gelmesi halinde Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğretmen talebinde bulunmak zorunda kalacaktır. Bu durumun birçok okulda yaşanması sebebiyle Milli Eğitim Müdürlüklerince ücretli öğretmen alımından başka bir çare de bulunamayacaktır. Bu durumda eğitim öğretimin kalitesinin düşeceği de şüphesizdir.

Bu sorunun büyümemesi için Milli Eğitim Bakanlığının bazı önlemler alması gerekmektedir. Bu önlemlerden biri her öğretmenin hafta sonu kursunda girebileceği ders saatine kısıtlama getirmesi olabilir. Bir diğer çözüm yolu da hafta içi ders ücreti ile hafta sonu ders ücretinin eşitlenmesi yani hafta içi ek ders ücretlerine de zam yapılmasıdır. Aksi takdirde mevcut yasalar ve haklar göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkacak muhtemel sorunlara mahalli uygulamalar ile çözüm aramak daha büyük bir karmaşaya sebep olacaktır.
Ayrıca bazı öğretmenlerin hafta içi ders saatinin azaltılarak hafta sonu kurslarında derslerinin artırılması, diğer öğretmenlere ise böyle bir imkanın tanınmaması ikiliklere ve çifte standarda sebebiyet verecektir. Örgün ve yaygın eğitimi destekleme kursu yönetmeliğine bakıldığında kurs verecek öğretmenlerin öğrenciler tarafından belirleneceği belirtilmektedir. Bu uygulama her ne kadar mantıklı görülse de, bu yıl ağırlıklı olarak 8. sınıf öğrencilerinin dersine giren öğretmenlerin seneye okul genelinde öğrenci tercihlerinde az yer bulacağı manasını taşımaktadır. Bu öngörüme karşılık olarak, "Olur mu canım! her branş öğretmeni her sınıftan eşit sayıda derse girmelidir, bu yönetmelik gereğidir.!" diyenler olabilir. Bu tür bir uygulama hiçbir yönetmeliğe tabi olmamakla birlikte tamamen tavsiyeye dayalı bir uygulamadır ve birçok okulda belirli gerekçeler sebebiyle pek tutulmayan bir tavsiyedir. Bu durumda kurs öğretmenlerinin belirlenmesinde mevcut kurs yönetmeliği de sağlıklı ve mantıklı görülmemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu handikapı tez vakitte görüp herhangi bir düzenleme yapmazsa, 2015-2016 eğitim öğretim yılı başlar başlamaz okullardan gelecek çatlak, sancılı ve nahoş seslere kulak tıkamak zorunda kalacaktır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146