GÜNCEL:
TSK 30 bin asker alım ilanı, başvurular ne zaman? Başvuru şartları, subay maaşları

TSK tarafından 30 bin asker alınacak. Son dakika haberleri arasında yer alan TSK asker alımına adaylar büyük ilgi gösteriyor. 30 bin subay, astsubay, bordo bereli alımı nasıl yapılacak? Son başvuru tarihi ne zaman? Başvurular nereye yapılacak?

TSK ilk kez bu şekilde subay, astsubay ve bordo bereli alıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından birçok askeri personel görevden uzaklaştırılınca TSK'da büyük bir askeri personel açığı oluştu. Bu açığı kapatmak için TSK tarafından kasım ayının başlarında personel alımına yönelik bir duyuru yayımlanmıştı. TSK tarafından yapılan açıklama da subay, astsubay ve bordo bereli alınacağı açıklandı. Subay, astsubay ve bordo bereli olmak için aranan şartlar ve başvuru da istenen belgeler TSK tarafından açıklandı.

Peki TSK 30 bin asker alımı başvuruları nereye ve ne zaman yapılacak? Asker olmak isteyen adayların bazı şartları taşıması gerekiyor. TSK 30 bin asker alımı ile ilgili tüm detayları, subay, astsubay ve bordo bereli maaşlarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

http://www.kamugundem.com/images/upload/TSK_30_bin_asker_alYm_ilanY_baYvurular_ne_zaman_BaYvuru_YartlarY_subay_maaYlarY.jpg

TSK tarafından subay / astsubay olmak için aranan şartlar 

Astsubay/subay olmak için gereken bazı genel şartlar var. Başvuracak adayların bu şartlara sahip olmaları gerekiyor:

* T.C. vatandaşı olmak
* Subay alımı için lisans mezunları için 27 yaşını bitirmemiş, lisansüstü mezunlar için 32 yaşından büyük olmamak
* Astsubay alımı için önlisans mezunları 25 yaşını bitirmemiş, lisans mezunları için 27 yaşından büyük olmamak
* Astsubay alımı için en az önlisans mezunu olmak
* Subay alımı için en az lisans mezunu olmak
* Aranan sağlık şartlarına sahip olmak
* Kamu haklarından yoksun olmamak
* Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak
* Yapılacak sınavlarda başarılı olmak

http://www.kamugundem.com/images/upload/TSK_30_bin_asker_alYm_ilanY_baYvurular_ne_zaman_BaYvuru_YartlarY_subay_maaYlarY3.jpg

Seçim Sınavına Giderken Götürülecek Belgeler:

* Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu
* Nüfus cüzdanı fotokopisi
* Askeri kimlik fotokopisi
* Önlisans veya lisans diploması
* Denklik belgesi

* Not durum belgesi
* Terhis belgesi
* Askerlik durum belgesi
* Adli sicil kaydı
* Fotoğraf
* KPSS sonuç belgesi

Başvuru Süreci: TSK bordo bereli subay/astsubay alım ilanı başvuruları 1 Kasım'da başladı ve 30 Kasım'da sona erecek. Başvurular, Kara Kuvvetleri Komutanlığının www.kkk.tsk.tr/PersonelTemin/Pertem.aspx genel ağ adresindeki ön başvuru formunu doldurarak çevrimiçi (online) olarak yapılacak. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. 

Asıl başvurular; ön başvurusu kabul edilerek adayların kayıt kabul aşamasına gelmeleri ile yapılmış sayılacaktır.

http://www.kamugundem.com/images/upload/TSK_30_bin_asker_alYm_ilanY_baYvurular_ne_zaman_BaYvuru_YartlarY_subay_maaYlarY1.jpg

Bordo Bereli alımına büyük ilgi

TSK tarafından yapılan ilanda bordo bereli, subay ve astsubay alımı yapılacağı duyuruldu. Bu durum adaylara aylık 5 bin tl maaş sahibi olma şansı sunuyor.
Bu arada, Özel Kuvvetler Komutanlığının personel ihtiyacının karşılanması için Milli Savunma Bakanlığınca başlatılan muvazzaf subay ve astsubay alım süreci de devam ediyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığına ilk defa Bakanlık tarafından personel alımı yapılırken, Komutanlığa dışarıdan subay ve astsubay temini de ilk olma özelliği taşıyor.

Bu kapsamda Komutanlığa 200 muvazzaf subay ve 500 muvazzaf astsubay alınması planlanıyor. Muvazzaf subaylığa başvuru için en az lisans mezunu olunması ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 alınması gerekiyor. Astsubaylığa başvurular için ise en az ön lisans mezunu olma ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 alma şartı aranıyor.

Bu kapsamda 1 Kasım'da başlayan başvurulara yoğun ilgi gösteriliyor. Bordo bereli olmak için bugün kadar 6 bin 129 kişi subay adayı ve 11 bin 368 astsubay adayı olarak başvurdu. Başvuru süresi 30 Kasım'da sona erecek.

http://www.kamugundem.com/images/upload/TSK_30_bin_asker_alYm_ilanY_baYvurular_ne_zaman_BaYvuru_YartlarY_subay_maaYlarY2.jpg

Bordo Bereli maaşları ne kadar?

" Türk Özel Kuvvetler personel maaşları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu göre düzenlenmektedir. 657 sayılı devlet memurlarına gelen zamlardan yararlanmaktadır. Bu farklar Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara yansımaktadır. Şu an içinde özel kuvvetler maaş zammı 2016 Temmuz ayı için %5 olurken, Ocak 2017 yılı için %3, Temmuz 2017 için ise %4 olarak belirlendi. Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa, enflasyon farkını kadar zam verilecektir. Örneğin; Ocak 2017 de enflasyon %6 çıkarsa ekstra olarak %3’lük bir zam maaşlara yansıyacaktır.

2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 – 2016 yıllarının ortalama yaklaşık olarak zam oranı %6’dır. En düşük seviye görev yapan uzman çavuş 3500 TL civarında maaş alırken astsubay statüsünde olan personeller ise 4200 TL ve subay rütbesinde olan personel ise 5000 TL maaş almaktadır. Ekstra tazminatları vardır."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Memur...
Son Dakika! Milli Savunma Bakanlığı Temin Dairesi Başkanlığı tarafından memur alım sonuçları açıklandı.

Haberi Oku