GÜNCEL:
Kira Tahliye Davası
KİRA TAHLİYE DAVASI
Gayrimenkul sahibi Kiralayan kişinin, kiracısını tahliye etmek için açtığı dava türüne Kira tahliye davası adı verilir.
Kiracının taşınmazın kirasını ödememesi, izinsiz olarak mülkte çeşitli imar, tadilat, ruhsat ve proje çerçevesinde esaslı onarımlar gibi durumlarda,
Sözleşmede bahsi geçen malikin değişmesi durumlarında, kira bedeli yazılı olarak istenmesine rağmen 30 gün içerisinde ödenmemesi halinde,
1 yıl içerisinde 2 defa ihtar çekilmiş olmasına rağmen kiranın ödenmemeye devam edilmesi durumlarında,
Yeni alınan bir evde bulunan kiracıya satın alma işleminden itibaren 1 ay içerisinde belirtilen tebliğden 6 ay sonra veya kira süresinin bitiminden 1 ay sonrasında,
Herhangi bir sözleşme olmaması ve haksız olarak bir mülkün işgal edilmesi durumlarında,
Kiracının taahhüt ettiği zamanda mülkü boşaltmadığı durumlarda,
Sözleşmeye uygun davranmayan kiracılar için,
Kiracının aynı il sınırları içerisinde 1 veya birden fazla gayrimenkulü olduğu durumlarda kira tahliye davası kiralayan kişi tarafından açılabilir.
 
KİRA TAHLİYE DAVASI NASIL AÇILIR ?
 
Kira tahliye davaları oldukça sık karşılaşılan, kiracı ile kiralayanın çeşitli nedenlerle uyuşmazlıklara düştüğü bir dava türüdür. Yukarıda belirtilen sebeplere istinaden dava açılması hakkı kazanılabilir. Kiralayan ile kiracı arasında yapılan sözleşmede bulunan yükümlülüklere her iki taraf da uymak zorundadır. Sözleşmeler her iki tarafın da uyması gereken standart koşulların yanı sıra özel koşulların da belirlenmesini sağlar. Kira tahliye davaları Borçlar Kanunu 260 vd. ile 6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun kapsamına girerler.
 
6570 sayılı kanun, Belediye teşkilatı bulunan yerlerle, istasyon, liman ve iskelelerdeki gayrimenkullerin kiralanmasında kullanılır. Bunun dışında kalan kiralamalar Borçlar Kanunu’ nun 260 vd. kapsamına girer. 6570 Sayılı kanun hükümleri kiracının aleyhine değiştirilemediği gibi, lehine olarak değişiklik yapılabilir. Bununla beraber Borçlar Kanunu kiralayan kişinin irade beyanı ile sözleşme feshi yapılabildiği gibi, 6570 Sayılı kanunda sözleşme feshine Hakim karar verebilir.
 
KİRA TAHLİYE AVUKATI TUTULMALIMIDIR?
 
Kira tahliye davaları haklı kişinin haklarını ispatlayabilmesi adına oldukça zorlu davalar arasında yer alır. Bu sebeple alanında uzmanlaşmış bir kira avukatı, davanın gidişatı üzerinde çok büyük rol oynar. Doğru yol ve yöntem izlenebilmesi, davanın daha kısa sürerek, daha fazla zarara neden olmaması için alanında uzmanlaşmış bir gayrimenkul avukatı görüşüne başvurulması, kira tahliye davalarının istenilen sonuca ulaşmasını sağlar.
 
Davanın şartlarına göre değişkenlik gösterebilen bir dava süresine sahip kira tahliye davalarının en hızlı şekilde çözümlenmesi için doğru bir yol ve yöntem izlenmelidir. Bu noktada alanında uzmanlaşmış bir avukatın rolü büyük bir önem kazanır. Kiralayan kişinin şikayet türü ile birlikte taşınmazın şartları ve sözleşme örneğinin avukata gösterilmesi sonucunda, davanın nasıl açılabileceği, kazanılıp kazanılamayacağı hakkında bilgi, davanın ne sürede biteceği, dava açabilmek için hangi koşulların oluşması gerektiği veya hangi eylemlerde bulunulması gerektiği gibi konular da mutlaka uzman bir gayrimenkul avukatına başvurulmalıdır.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde...
Ankara’da Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, aşk üçgeni ve kavgalarla sarsıldı. Evli Şube Müdürü...

Haberi Oku