GÜNCEL:
Gurbetçilerin Türkiye'den emekli olma şartları nelerdir?

Gurbetçilerin Türkiye'den emekli olmaları mümkün müdür? Hangi ülkelerin gurbetçileri Türkiye'den emekli olabilirler? Gurbetçilerin Türkiye'den emekli olma şartları nelerdir?

Gurbetçi vatandaşlar sahip oldukları mavi kart ile Türkiye'den ayrılmak suretiyle vatandaşlıklarını kaybetselerde alt soylarının sahip olduğu vatandaşlık haklarından faydalanabilmektedir. Mavi kart sahipleri Türkiye'den emekli olmak için eskisi gibi dava açmayacak. Her gurbetçi nüfusa kayıtlı olduğu ile başvuru yaparak emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

Emeklilik için yurtdışında 3600 gün çalışmış olmak yeterli mi?

Gurbetçi vatandaşlarımız 3600 gün sigorta borçlanması yaparak Türkiye'den emekli olabilmektedir. Ancak bu durum sadece Almanya gurbetçileri için geçerlidir. Norveç, Danimarka, İsveç gibi ülkelerde gurbetçi olanlar ise bu durumdan faydalanamamaktadır. Bu sebeple Almanya harici ülkelerde gurbetçi olan vatandaşların bu taleplerini hükümete ileterek, gereken mücadeleyi göstermeleri gerekmektedir.


Türkiye'den emeklilik için sigorta başlangıcının olması şart mı?

Gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye'den emeklilik hakkı kazanabilmek için daha önceden sigorta başlangıçlarının olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. Dileyen her gurbetçi sigorta borçlanması ile emekli olabilmektedir. Kamugundem.com sitesi olarak gurbetçi vatandaşlarımıza bize ulaşmaları halinde detaylı olarak bu konu da yol gösterebiliriz.

Efterløn’dan faydalananlar Türkiye'den emekli olabilir mi?

Efterløn er en mulighed for at forlade arbejdsmarkedet, før du når pensionsalderen. Efterlon Danimarka'da vatandaşlara erken emeklilik hakkı tanıyan bir düzenlemedir. Bu düzenlemeye dahil olan vatandaşlar Türkiye'de emekli olma koşullarını çiğnemediği için Türkiye'den emekli olabilirler. 3201 sayılı yasada gurbetçi vatandaşların emeklilik şartları şu şekilde sıralanmıştır;
* Yurtdışında çalışmıyor olmak
* İkamete dayalı sosyal yardım almamak
* Üzerinde kayıtlı ticari faaliyet olmamak

Bu şartlara efterlon'un ters düşen hiçbir yanı yoktur.


Fleksjob'dan faydalananlar Türkiye'den emekli olabilir mi?


Fleksjob er job med offentligt tilskud til personer med varig og væsentlig nedsat arbejdsevne, som ikke kan opnå eller fastholde beskæftigelse på ordinære vilkår på arbejdsmarkedet.
Fleksjob Danimarka tarafından herhangi bedensel engel veya sağlık sorunu sebebiyle çalışanların iş gücü piyasasında varlığını devam ettirebilmesine ve herhangi bir gelir kaybı yaşamamasına olanak tanıyan bir uygulamadır. Örneğin haftada 22 saat çalışan sağlıklı bir işçiye göre fleksjob'dan faydalanan hasta bir vatandaş 15 saat çalışma hakkı kazanmaktadır. Bu durumda kendisine çalıştığı süre kadar, yani 15 saatlik ücret ödenmektedir. Kalan ücret ise fleks adı altında işsizlik maaşına yakın bir miktar ile ödenerek yaşanacak maddi mağduriyet giderilmektedir.Fleksjob'dan faydalanan gurbetçi vatandaşlar 3201 sayılı yasaya bağlı olarak Türkiye'den emekli olamazlar. Çünkü kısmi de olsa bulundukları ülkede iş hayatlarını devam ettirmektedirler. Bu durum 3201 sayılı yasayla uyuşmamaktadır.

Öte yandan Almanya, Fransa ve Hollanda'da yaşayan gurbetçilerin bulundukları ülkede göreve başladıkları tarih Türkiye'deki emeklilikleri için ilk işe başlama olarak kabul edilebilmesi mümkün iken Danimarka, Norveç, İsveç ve İngiltere gibi ülkelerde çalışan gurbetçilere aynı hak tanınmamaktadır.

Kamugundem.com / Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Memur...
Son Dakika! Milli Savunma Bakanlığı Temin Dairesi Başkanlığı tarafından memur alım sonuçları açıklandı.

Haberi Oku