GÜNCEL:
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in sportif yönleri

Mustafa Demir, 1959 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde okumuş ve bu ilkokuldan mezun olmuştur. Sonrasında henüz 11 yaşındayken Kahramanmaraş’a giderek burada yatılı olarak okumaya devam etmiştir. Ortaokul ve liseyi Kahramanmaraş’ta bitirmiştir. Eğitim hayatının ilk yıllarından itibaren başarısıyla dikkat çeken Mustafa Demir, bu başarısını üniversiteye de yansıtmıştır.
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazanan Mustafa Demir, eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. 1979 yılında üniversiteyi kazanan Demir, 1983 yılında mezun olmayı başarmıştır. Mezun olduktan sonra aktif olmaya devam etmiş, Diş Hekimleri Derneği Dostluk ve Dayanışma Derneği’ni kurmuştur. Bu derneğin ilk başkanı olan Mustafa Demir, aynı zamanda mesleğinde önemli yerlere gelmeyi başarmıştır. Mustafa Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.
Mustafa Demir’in Siyasi Hayatı
Mustafa Demir, üniversiteden mezun olduktan sonra bir yandan mesleğinde ilerlemek isterken, bir yandan da siyasete ilgi duymaya başlamıştır. Üniversite yıllarından başlayarak Fatih’te yaşamaya başlamıştır. Siyasette aktif rol üstlenmek isteyen Mustafa Demir, ilk olarak 1997 yılında DP’de görev almıştır. Dönemin önemli isimlerinden Korkut Özal ile birlikte aktif siyasete başlayan Demir, DP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.
Mustafa Demir kimdir sorusunun en önemli yanıtlarından olan siyasi hayatında, gittikçe dikkat çekmeye devam etmiştir. 2001 yılından itibaren, o dönemde yeni kurulan AK Parti saflarına katılan Mustafa Demir, 2001 yılında İstanbul İl Kurucu üyesi olmuştur. Partinin henüz şekillendiği dönemlerde aktif rol üstlenmeye devam eden Demir, yaklaşık 2 yıl sonra yani 2003 yılında İstanbul İl Başkanlığı’nda Halkla İlişkiler Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olmuştur.
Fatih’te uzun süre yaşayan Mustafa Demir, burada tanınmış kişiler arasında yer almayı başarmıştır. 28 Mart 2004 yılında yapılan Yerel Seçimlerde, Ak Parti tarafından Fatih Belediye Başkan Adayı gösterilmiştir. Bu seçimde Fatih Belediye Başkanı seçilmiş ve göreve başlamıştır. Hizmetlerle ve yenileyici politikalarla dikkat çeken Mustafa Demir, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde tekrar Ak Parti tarafından aday gösterilmiştir. Bu dönemde Fatih ile Eminönü birleştirilince Tarihi Yarımda halini alan Fatih’in Belediye Başkanı yine Mustafa Demir olmuştur.
Siyasi hayatında aktif olmaya devam eden Mustafa Demir, dönemsel olarak Haliç Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini yürütmüştür. Öğrencilik yıllarından itibaren durağan olmayı sevmeyen Demir, bu yönünü siyasi hayatına da yansıtmış ve Fatih’te büyük beğeni toplamıştır. Fatih’te yaşanan birçok etkinliğe katılan başkan, sosyal projelere de devam etmektedir.
Fatih’te Yapılan Hizmetler
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, göreve geldiği ilk yıldan itibaren yeniliklere öncü olmaya çalışmıştır. Öncelikle ‘Marka ve Akıllı Şehir’ oluşturma projesini gerçekleştirmeye çalışan Demir, bu doğrultuda yeniliklerine devam etmektedir. Özellikle kentsel dönüşüm konusunda öncülerden biri olmayı başarmıştır. Fatih’in görüntüsünü en iyi noktalara çıkarmaya çalışan Başkan Demir, bu yolda yeni projeleri uygulamaya devam etmektedir.
Mustafa Demir, eğitim konusuna önem vererek bu konuda birçok etkinliğe katılmıştır. Bununla birlikte tarihi eserlerin restorasyonu konusuna eğilmiştir. Bu tarihi yarımadada yer alan, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yapılar restore edilmiştir. Bu sayede Fatih’in ekonomik anlamda güçlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, her tarihi eser aslına uygun bir şekilde restore edilmeye çalışılmıştır. Tarihe meraklı olan Demir, bu konuya ayrı bir özen göstermektedir.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yurtiçinde birçok kentte kentsel yenileme, sosyal belediyecilik anlayışı, kent bilgi sistemleri gibi konularda eğitim vermiştir. Sadece yurtiçinde değil zaman zaman yurtdışında da bu konularda çeşitli üniversitelere giderek konuşmalar yapmıştır. Özellikle restorasyon konusunda aktardığı bilgiler son derece önemlidir. Ayrıca, bu eğitim ve konuşmalarda halkla ilişkiler konusunda da önemli bilgileri paylaşmıştır.
Mustafa Demir’in Sportif Yönü
Siyasi hayatın içinde aktif olarak bulunan kişilerin sporcu yönünün olması önemli başlıklar arasında yer almaktadır. Mustafa Demir, sporla iç içe olan bir belediye başkanı olarak dikkat çekmektedir. Türkiye’de Boğaz’ı yüzerek geçen ilk belediye başkanı olma unvanını elde eden Demir, bu zorlu parkuru bitirerek gündeme gelmiştir. Yaklaşık 6,5 kilometrelik parkuru 1 saat 20 dakika içerisinde bitirmeyi başaran Başkan Demir, okul yıllarından beri spor yapmaktadır.
Ortaokul yıllarından itibaren spor yaptığını belirten Mustafa Demir, Kahramanmaraş’ta okulun voleybol takımı kaptanlığını yaptığını ve PertevniyalSpor’da oynadığını belirtmiştir. Bununla birlikte üniversite yıllarında dikkatini çeken spor salonu eksikliğine eğilmiştir. O dönemlerde spor yapmak için çok yol kat eden Demir, başkanlığı döneminde 15’in üzerinde kapalı spor salonu ve 30’un üzerinde çok amaçlı salon yaptırmıştır.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir kimdir sorusunun yanıtı genel hatlarıyla bu şekildedir. Mustafa Demir siyasi hayatın içerisinde geçirdiği yılların verdiği tecrübeyi Ak Parti Siyaset Akademisi’nde düzenli olarak gençlerle paylaşmaktadır. Fatih’te sosyal projelerle birlikte kentsel dönüşüm projelerine devam etmektedir.
 
 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Ödemesi Unutulan Faturalar Sıkıntı Yaratabilir!
İş hayatı, sosyal hayat, özel hayat koşturmacası içerisinde, yerine getirilmesi gereken rutin sorumluluklar...

Haberi Oku