GÜNCEL:
Erdoğana hakaret davasına destek veren Merkel'e tepki
Recep Tayyip Erdoğan'a hicivli ve cinsel içerikli şiirler okuyarak gündeme gelen ünlü alman komedyenin yargılanması Almanya'da tepkilere sebep oldu. Bu tepkilerden Merkel'de nasibini alırken, ifade özgürlüğünden taviz vermekle suçlandı. Ayrıca Merkel'in AB ülkelerine göçmenlerin akınını engellemesi için Erdoğan ile arayı iyi tuttuğu ifade edildi.

Türk cumhurbaşkanının şikayetinden sonra Almanya'nın ünlü komedyeni yargıya sevketmesi ülkede büyük tepkilere sebep oldu.
Jan Boehmermann Recep Tayyip Erdoğan cinsel referanslar yapılan televizyonda bir hiciv şiiri okumuştu.
Alman yasalarına göre, Başbakan Angela Merkel'in hükümeti suç soruşturma onaylamak zorunda kaldı.
Merkel mahkemelerin son sözü söyleyeceğini vurguladı ve suçlamalara karşılık kararı savcıların vereceğini söyledi.
Merkel hükümetinin 2018 yılına kadar, yabancı devlet başkanlarına karşı hakaret ilgilendiren ceza kanununun, tartışmalı ve az kullanılmış bir madde olan Madde 103'ü kaldırmak için hareket edeceğini sözlerine ekledi.


Boehmermann'ın Alman mizah sınırlarını zorlayan, bilinen bir hiciv ve televizyon sunucusu olduğunu belirtti. Bu hafta başında kendisine polis koruması verildiğini ifade etti.
Bazı uzmanlar şiirinde ifade özgürlüğü, yerine kasıtlı hakaret hakkında hicivin daha geniş bir parçasının bir parçası olarak görülebilir, çünkü hicivin, potansiyel yüklere karşı güçlü bir savunma olduğunu söylüyorlar.

Şiir "kasten saldırı" olduğunu belirten Mrs Merkel tarafından, "ifade özgürlüğü için söylenmiş bir şiir değildi" sözleri Almanya'da suçlamalara yol açmıştı.
Şiir, iki hafta önce ZDF televizyonunda yayınlandı. TV kanalı, alınan tepkiler ve öfkelerden sonra bu hafta Boehmermann haftalık hiciv programı yayın yapmamaya karar verdi.

Yabancı devletlerin temsilcileri, hakaret Almanya'nın ceza kanunununda Madde103, aşağıdaki gibidir:
(1) Kim görevinden, onun resmi sıfatla Almanya'da bir yabancı bir hükümet üyesi, ya da Federal bölgede akredite bir yabancı diplomatik misyon başkanı ile ilgili olarak, devlet yabancı başını hakaret, yoksa ilgili üç yıl ya da ince geçmeyen hapis yükümlü beş yıla kadar üç ay kadar hapis bir iftira hakaret durumunda olacak.
Alman İmparatorluğu tarafından o dönemler sadece monarklar için kullanılan bu yasa, 1871 yılında kurulduğunda hazırlanan ceza yasasında kadar uzanır.
Bu konuda son yıllarda İran Şahı açtığı davayı kazanmış ve daha sonra halk dilinde Alman avukatlar arasında "Şah hukuku" olarak olarak nitelendirilmiştir.
Alman ve İsviçreli basınına göre, internet üzerinden daha sonra-İsviçre Cumhurbaşkanı Micheline Calmy-Rey, yaklaşık saldırgan yorumlar yayınlanmıştır sonra Bavyera Eyaleti'nde yaşayan bir İsviçreli adam da, 2007 yılında maddeye göre yargılanmıştır.


Boehmermann dava edilebileceğini açıklamadan önce, Merkel hükümetinin Türkiye'nin ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı alanlarında AB demokratik normlara uymaları beklenmektedir şeklinde vurgulandı.
"Hukukun egemenliği altında bir devlet olarak, hükümet için değil, savcılar ve mahkemelerin özlük hakları sorunları ve basın ve sanatsal özgürlük etkileyen diğer kaygıları tartmak için bir mesele değildir," dedi.
"Masumiyet karinesi geçerlidir," Boehmermann hakkında herhangi bir önyargı ile hareket edilmediği belirtildi.
Berlin'de yapılan açıklamada, Merkel, federal hükümetin onayı bu özel suçun yargılanması için yasal bir ön koşul olduğunu söyledi.

"Koalisyon ortakları arasındaki görüş ayrılıkları olsa da sonuç olarak önemli olan mevcut davada federal hükümet onayını verecek olmasıdır."
Başbakan Merkel 14 Nisan 16

Erdoğan, muhalifleri saldıran gazetecilerin taciz dahil olmak üzere Türkiye'de ve uluslararası çok eleştiri çekti. Birçok meşru muhalefeti boğucu ve İslamcı gündemi teşvik otoriter yöntemlerle suçluyorlar.
Bazı Almanlar Merkel AB'ye göçmen akını durdurmak için Türkiye'nin işbirliğini sürdürme sağlamak amacıyla ifade özgürlüğünden ödün vermesinden endişe ediyorlar.
Thomas Oppermann, Alman parlamentosunda Sosyal Demokrat (SPD) grup başkanı attığı tweette "Hiciv sebebiyle yargılanmak modern demokrasi ile uyuşmuyor" dedi.

bbc
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Memur...
Son Dakika! Milli Savunma Bakanlığı Temin Dairesi Başkanlığı tarafından memur alım sonuçları açıklandı.

Haberi Oku