GÜNCEL:
Bel Fıtığı Evreleri Nelerdir?

Bel fıtığının farklı evreleri bulunmaktadır. Bu evreler fıtıklaşan diskin durumuna göre belirlenmektedir. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel bölgesinde bulunan beş adet omurun arasındaki disklerin içerisinde bulunan yumuşak dokunun zaman içerisinde dışarı doğru taşması sonucu, omurilik ve sinirlerde sıkışma meydana geldiğini belirterek, bel fıtığının evreleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Sinirlerin sıkışması ile beraber bel ağrısı, tek veya her iki bacakta ağrı, uyuşma ve güç kaybı gibi problemlerin baş gösterdiğini dile getiren Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ileri evrelerde cinsel fonksiyonların bozulması, idrar ve büyük abdest yapamama – tutamama gibi belirtilerin de görüldüğünü ifade etti.Bel fıtığının halk arasında korkulan bir hastalık olarak görüldüğünü söyleyen Yıldızhan, ameliyatın son çare olduğunu, hastalığın evrelerine göre tedavi yöntemlerinin bulunduğunu ve fıtığın daha da kötüleşmeden önlendiğini vurguladı.

Bel Fıtığının İlk Evreleri

Bel fıtığının ilk evrelerinde disk yapısında bozulmaların oldukça az olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yıldızhan, diskin dışında bulunan ve iç kısmındaki jölemsi yapıyı çevreleyen sert kısmında zayıflıkların meydana geldiğini, bu kısımdaki zedelenme ve küçük yırtıkların bel fıtığının başlangıcı olarak kabul edildiğini açıkladı.

 Bu aşamada diskin esneme, bükülme ve darbe emme özelliklerinde çeşitli kayıpların mevcut olduğuna değinen Yıldızhan, “bu evrede vücut zorlandığında bel ağrısı görülür. Sert yapıdaki yırtılmaların daha da arttığı ve jölemsi yapının bombeleşmeye başladığı evre ise ikinci evre olarak kabul edilir. Bu duruma aynı zamanda bulging adı da verilmektedir. Bu aşamada da hastaların birçoğunda herhangi bir belirti görülmemektedir. Görülen belirtiler ise bel bölgesinde ağrıdan ibarettir.” dedi.

İleri Evreleri

Bel fıtığının sonraki evresinde ise disk yapısındaki yırtılmaların giderek arttığını ve disk kabuğunun iyice zayıfladığını, bulgingin daha ileri evresi olarak kabul edilen bu evreye protrüzyon adı verildiğini dile getiren Yıldızhan, diskin bombeleştiği yerlerde şiddetli ağrıların görülebileceğini, ayrıca bel fıtığı kaynaklı bacak ağrılarının da bu evrede ortaya çıktığını vurguladı. Doç. Dr. Yıldızhan, bel fıtığının sonraki evrelerinin daha ciddi olduğunu, diskin dış kısmında yer alan kabuk üzerinde görülen çatlakların fazlalaştığı yerden kapsülün tamamen yırtıldığını belirtti. Disk içerisindeki yumuşak, jölemsi kısmın ise omuriliğe ve sinire doğru dışarı çıktığını ifade eden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan,“Kapsülün tamamen yırtılarak içerideki yumuşak materyalin dışarıya taşması olayına halk arasında “Fıtık Patlaması” veya “Bel Fıtığı Patlaması” denir. Bazı hastalarda ise omurilik kanalının içine girmiş olan bu materyal orada durmaz, ayrı bir parça haline gelebilir hatta göç edebilir. Göç eden bel fıtığına “Migre Bel Fıtığı” denir. Öylesine ilerlemiş bel fıtığı olayları vardır ki bunlarda serbest materyal dura denen kalın zarı delerek zarın iç kısmına geçer. Bunlara da “İntradural Bel Fıtığı” adı verilir.” dedi.

Bu evrelere gelmiş bel fıtıklarında cerrahi müdahalenin uygulanacağına değinen Yıldızhan, konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı metotlarla iyileşme ihtimalinin bu tip ileri düzeydeki bel fıtığı hastalarında çok zayıf olduğunu da dile getirdi. Doç. Dr. Yıldızhan uygun ekipman ve teknikle yapılan ameliyatlarda başarının yüzde 99 olduğunu ifade etti.

Nöroşirurji Uzmanı

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan

www.ahmetyildizhan.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

3 çocuğu olan anneye bin 300 TL maaş
Doğum yardımı için başvuran anneler canlı doğan ilk bebeği için 300 lira, ikinci bebeği için 400 lira,...

Haberi Oku