GÜNCEL:
Başkanlık Sistemi Türkiye'nin Dinamiti

Başkanlık Sistemi nedir? Dünya'da hangi ülkeler Başkanlık Sistemi ile yönetilmektedir? Evet Başkanlık sistemi, yönetimin yürütmenin tek elde olması ve seçilen Başkanın ne şartta olursa olsun denetiminin olmaması 5 yıl süre boyunca düşürülememesi sisteminin özetidir. Başkanlık sisteminde yürütme ve devletin başı Başkan olmaktadır. Başkan Meclise karşı sorumlu değilken Meclis Başkanın verdiği kanunları onaylama işlemini görürken başkan ise meclisin verdiği kararları veto hakkı vardır. Kısaca 

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistemdir. Başkanlık sisteminde yasamanın yürütmeyi fesh etme yetkisi yoktur.

Yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrıma ve dengeye dayanan, yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar olanaklarını genişleten bir hükûmet sistemidir. Başkanlık sistemi, Başkanlık hükûmeti sistemi olarak da adlandırılmaktadır.

Başkanlık sistemi uygulandığı kimi ülkelerde yolsuzluk, otoriterlik, nepotizm (tanıdık kayırma), diktatörlüğe araç olma ve çoğulculuk karşıtı uygulamalar gündeme geldiğinde eleştirilerin ana odağı olmaktadır. Başkanlık sisteminin bulunduğu kimi ülkelerin yolsuzluk, nepotizm ve otoriterliğin aşılabilmesi amacıyla başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçtiği örnekler bulunmaktadır. Başkanlık sisteminde, üst düzey atamalar, anlaşmalar, bütçe, veto, yüce divan yargılaması gibi yasama ile başkan arasında fren ve denge araçları bulunmaktadır.

Gel gelelim Başkanlık sisteminin uygulandığı ülkelere. Bu ülkeler arasında tek gelişmiş ülke olan ABD vardır. ABD'deki başkanlık sistemi fedarasyon üzerine dayalı sistemdir. Ne varki Türkiye federasyon sistemine girerse, tarih boyunca Türkiye'yi parçalamaya çalışanların bu emmellerine ulaşması kolaylaşacaktır. ABD dıında diğer ülkeler ise gelişmemiş ve çok geri kalmış otoriteleşen, sistemlerin olduğu ülkeler. Örnek vereceksek Afganistan, Bolivya gibi ülkeler. Bunun yanında parlementer sistemle yönetilen ülkelere baktığımızda Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri Japonya gibi ülkelerdir. Buradan anlaşıldığı gibi Parlementer sistemin gelişmenin önünde hiçbir engel teşkil etmediği görülmektedir. Ayrıca Başkanlık Sisteminde büyük yetkilerin yanlış kişi yada kişilerin eline geçmesi durumunda otoriteleşen ve karallığa dönüşen baskıcı bir rejim ülkeyi kaosa, darbelere veya bölünmelere kan gözyaşına götürmektedir. Başkan aynı zamanda tutuklu veya hükümlüyü affetme yetkisine sahip olabiliyor. Buda yanlış kişinin adaleti sarsacağı ve adil düzeni bozabileceği endişesini beraberinde getirmektedir. 

Türkiye'de istenen Başkanlık Sistemi ülkeyi Krallığa ve Ülkenin bölünmesine götürme veya otoriteleşmeye götürme endişesini tasımaktadır. Bunun yanında bugun sağ partinin Başkan olduğu düşünülürken yarın ve gelecekte Sol partinin Başkan olabileceği ve her gelenin idolejisine göre baskı yapabileceği otoriteleşeceği düşünülmeli ve Türkiye için en güzel sistem olan Cumhuriyet Parlementer devam etmeli aksayan yönleri düzeltilmelidir.
Türkiye, bir kurtuluş savaşı daha vermemeli ve çok dikkatli olunmalıdır. Parçalanması ve Suriye'deki gibi veya birçok ülkedeki gibi otoriteleşen bir yönetim anlayışına zemin hazırlanmamalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Memur...
Son Dakika! Milli Savunma Bakanlığı Temin Dairesi Başkanlığı tarafından memur alım sonuçları açıklandı.

Haberi Oku