GÜNCEL:
Bank Asya Yöneticileri İyi Niyetli Degil !

 Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, 24 Ankara Haber Müdürü Melik Yiğitel'in konuğu oldu. Ünsal Ban, Bank Asya yönetimine el konulmasına ilişkin rakamlar vererek çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

 
İşte Ünsal Ban'ın açıklamalarından satır başları:
 
GEÇ BİLE KALINDI.. NEDEN Mİ?
 
Tabi bu tür olaylar olduğunda bir kesim mutlaka bir ses verecek.Ne yazık ki Türkiye'de olaylara çok da objektif bakılmıyor. Bank Asya ile ilgili herşey neredeyse 1 yıldır ortadaydı. Bana göre verilen el koyma kararı çok geç alınmış bir karardı. Size göstereceğim rakamlardan sonra niye geç dediğimi de anlayacaksınız ama şunu unutmayalım, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin de belirli standartları vardır. Eğer siz o standartları gerçekleştiremiyorsanız devlet gereğini yapmak zorundadır. 
 
TÜKETİCİYİ KORUMAK İÇİN BU KURALLARA UYMAK ZORUNDALAR
 
Bankacılık sektörünün tabii olduğu kurallar vardır ve bu kurallara uymak zorundadırlar. Kim için? Tüketici için ve Türkiye'nin mali yapısını yerinde tutmak için uymak zorundadırlar çünkü bankalar her zaman birer bomba gibidirler. Eğer kontrol edip denetim altına almazsanız Allah korusun ülke pek çok krizlere gebe kalabilir. O nedenle bankacılık sektörünü sürekli kontrol altında tutmak en doğru yoldur ve Türkiye bu yolda çok büyük yol kat ederek dünyaya da örnek olmuştur. Dünyaya örnek olmuş bir modeliniz varsa bu modelin gereğini yapmak zorundasınız.. Ama tekrar söylüyorum çok geç kalınmış bir işlemdir bu. 
 
BDDK KANUNUN 18. MADDESİ GEREĞİNCE...
 
Bank Asya yönetiminde şeffaflıktan uzaklaşıldığı için ve yönetim kurulu üyeleri ile ilgili bilgilerin verilmemesinden dolayı BDDK Kanununun 18. maddesine göre Bank Asya yönetimine el konulmuştur. Bu tümüyle bir el koyma değil yalnızca yönetimi değişmiştir ve TMSF tarafından denetlenecektir. Belli bir süre veya süresiz bir şekilde bu böyle devam edebilir gereği yapılana kadar. Ancak Bank Asya'nın bugünkü rakamlarına baktığımızda durumunun da çok kötü olduğunu görüyoruz. Eğer bir kolunuzda bir yara varsa ve o yara başka yerlere de sirayet edecekse doktorlar ne yapar? O kolu keser. 
 
BANK ASYA YÖNETİCİLERİ İYİ NİYETLİ DEĞİL!
 
Size Bank Asya yöneticilerinin iyi niyetli olmadığını kanıtlayan grafikler göstereceğim. 
 
Takipteki krediler
 
Bankacılık sektöründe 'Takipteki krediler' çok önemlidir. Rakamları belli bir standartta giden Bank Asya'nın 2013'ün 4. çeyreğinde yani 17-25 Aralık'tan sonra bir hareketle takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı bir anda artıyor. Yüzde 25'lere çıkıyor. Yani 100 lira kredi veriyorsunuz 25 lirası takibe düşüyor. Burada bir iyi niyet arama imkanınız var mı? 
 
 
Peki bundan sonra ne oldu? Mevduatlar toplanıp ilgili kuruluşlarına kredi olarak verildi, o kuruluşlar kredilerini ödemedi ve takipteki krediler arttı. Yani bu (kırılmanın olduğu) tarihte Bank Asya yöneticileri bugün olacakları gördükleri için böyle bir pozisyon aldılar. Yani kredileri takibe bırakmışlar. TMSF'nin elinde patlasın, böyle bir sorun yaşasınlar şeklinde bir düşünce söz konusu. 
 
Likit Aktifler - Toplam Aktifler
 
Şimdi de Bank Asya'nın likit aktifler ve toplam aktifler rakamlarına geçelim. Türkiye ortalamalası 27.7, Bank Asya ise yüzde 19.9 ile Türkiye'deki en düşük orana sahip nakit varlıklarda. Buna da baktığınız zaman ciddi bir nakit sorunu yaşadığını görüyorsunuz. 
 
 
Kar rakamları
 
Şimdi de kar rakamlarına bakalım. İşte herşeyi gösteren unsur. Bütün işletmeler kar elde etmek için hareket ederler. Hiçbir zaman zarar etmek için hareket etmezler. Kimse de cebindeki 5 kuruşu zarar etmek için bir yere yatırmaz. 
 
 
2013'ün 4. çeyreğinden itibaren Bank Asya'nın karı ciddi bir şekilde azalıyor. 200 milyonluk rakamlardan hızla 300 milyonluk zarara doğru gidiyor. Şimdi size soruyorum. Böyle bir yaranız var ve hızla büyüyor. Ne yapmak zorundasınız? Hemen başka bankalara da sirayet etmesin, Türkiye'nin mali yapısını bozmasın diye gerekli işlemleri yapmanız gerekiyor. Tabi ki el koymayla ilgili esas neden bunlar değil. 
 
'GELİN EL KOYUN. İÇİNİ BOŞALTTIK ARTIK' DİYORLAR! 
 
Gel de el koy deniliyor. Cumhuriyet savcılığından size falanca tarihte gelip ifade vermeniz tebliğ edilir de siz o gün gitmezseniz ne olur? Savcı yakalama emri çıkartırır ve zorla götürülürsünüz. BDDK da Bank Asya'ya diyor ki 'Şu tarih itibarıyla bana ortaklarının şeffaf durumunu bildir' Bank Asya ne yapıyor? Bildirmiyor.. Neden? Gelin bankaya el koyun artık içini boşalttık diyorlar. İşte o yüzden geç kalındı diyorum. Şu rakamları ve gelişmeleri BDDK'nın görmesi ve hızla hareket etmesi gerekiyordu.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ziya 3 yıl önce

tmsf el koymak için geç bile kalmışş

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

Zeytin Dalı Harekatın'da 31. gün! Terör...
20 Ocak tarihinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin merkeze doğru ilerliyor....

Haberi Oku