EĞİTİM:
Etüt ve eğitim merkezleri de kapatılmalıdır!
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iki yıldır yürütülen destekleme ve yetiştirme kursları aslında öğrencilerin dershaneye duydukları ihtiyacı da ortadan kaldırma amacı gütmüştü. Nitekim bu yıl ilk kez öğrenciler dershaneye gitmeden sınavlara hazırlandı. Hatta geçtiğimiz Mart ayında yapılan YGS sınavı sonrasında sonucu değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilerin ilk kez dershaneye gitmeden sınavlara hazırlandığını ve sınav sonuçlarına bakıldığında başarının geçtiğimiz yıllara göre arttığını dile getirmişti. Peki destekleme ve yetiştirme kursları gerçekten faydalı oluyor mu? Öğrencilerin kurslara devamlılık düzeyi nasıl? Etüt Eğitim Merkezleri kapatılmalı mı?

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına devam durumu nasıl?

Öğrenciler hafta sonu kurslarına ciddi anlamda talep gösteriyorlar. Özellikle maddi durumu el vermeyen öğrenciler için oldukça vazgeçilmez bir kurs oldu. Ortaokul ve liselerde, hatta halk eğitim merkezlerinde kursa başvuran öğrenci sayısı ülke genelinde yeterli görülüyor. Ancak kurslara başvuru yapan öğrencilerin bir çoğu dönem sonuna kadar düzenli olarak bu kurslara devam etmiyor.

Yaptığımız araştırmaya bağlı olarak uyguladığımız anket sonucunda öğrencilerin destekleme ve yetiştirme kurslarına devam etmeme sebebinde en büyük etkenin kurslara devam eden arkadaş çevresiyle alakalı olduğu sonucuna ulaştık. Arkadaş faktörünü takip eden ikinci sıradaki faktör ise öğrencilerin bir başka eğitim kurumunda eğitim alıyor olması. Üçüncü sırayı destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrencinin beklediği faydayı görememesi geliyor.

Beklediği faydayı göremediğini belirten öğrencilerin büyük çoğunluğu öğretmenlerin kendisine karşı yeterli ilgiyi göstermediğini belirtirken, bazı öğrenciler öğretmenlerle yaşadığı iletişim sorununu belirtmektedir.

Bir başka eğitim kurumuna gittiği için destekleme ve yetiştirme kurslarına devam etmeyen öğrencilerin gerekçeleri ise en çok dikkat çeken gerekçe olarak kendisini gösteriyor. Çünkü dershaneler kapatıldığı için açılan destekleme ve yetiştirme kurslarına kayıt olan öğrencilerin bir süre sonra devam etmeyerek farklı bir eğitim kurumunu tercih etmesi önem arz ediyor. Ayrıca yaptığımız araştırma sonucunda destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan öğrencilerin yüzde 67'si farklı bir eğitim kurumuna da devam ediyor.

Peki deshaneler kapatılmasına rağmen bu öğrenciler hangi eğitim kurumlarına gidiyor?

Destekleme ve yetiştirme kurslarına devam etmeyerek farklı bir eğitim kurumunda sınavlara hazırlanmaya devam eden öğrencilerin tamamı etüt ve eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren eğitim kurumlarına gidiyor. Dershanelerin kapatılmasının ardından giderek yaygınlaşan etüt ve eğitim merkezlerinin tek farkı, az sayıda öğrenci ile sınıflar oluşturması olarak görülüyor.Etüt ve Eğitim Merkezleri de kapatılmalıdır

Belli gerekçelerle dershaneleri kapatarak okullardaki eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığının aynı gerekçelerle etüt ve eğitim merkezlerini de kapatması gerekmektedir. Çünkü henüz geçtiğimiz yıla kadar dershane adı altında faaliyet gösteren bir çok kurum ve şahıs, bu yıl etüt ve eğitim merkezi adı altında faaliyetlerine devam etmektedirler.

Ayrıca dışarıdan gösterilen imaj ile her ne kadar dershaneden farklı bir kurum havası oluşturulmaya çalışılsa da aslında uygulama da dershane ile bu eğitim merkezlerinin hiçbir farkı görülmemektedir. Öğrencilerin TEOG, YGS ve LYS gibi sınavlarda başarılı olması için eğitim planı yapan bu kurumların işlevleri ve yapıları dershanelerin tıpatıp aynısıdır.Bu durumda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yaptığı YGS başarı açıklaması da boşa düşmektedir çünkü, öğrencilerin yüzde 67'sinin dershane yerine bir etüt eğitim merkezine gittiği görülmüştür. Dolayısıyla YGS'de ortaya çıkan başarı da aslında dershanesiz eğitim ile ortaya çıkan bir başarı değildir.

Ayrıca okullarda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının öğrencilerin ve velilerin gözündeki imajı da farklı bir yer almış durumdadır. Çocuğunu etüt ve eğitim merkezine gönderen bir veli, çocuğunun aynı zamanda yetiştirme kurslarına gitmesini istese de, herhangi bir ücret ödemediği için, ayrıca esasında etüt ve eğitim merkezine güvendiği için destekleme ve yetiştirme kurslarına değer vermemektedir. Bu bakış açısı aynı şekilde öğrencide de oluşmaktadır.

Bunun yanında ücretsiz olan yetiştirme kurslarına veliler hiçbir ücret ödemediği için hem öğrenci, hem de velilerin gözünde bu kurslar kalitesiz, sıradan ve basit görünmektedir. Bu kurslarda öğretmenlerin üstün gayreti ve özeni hangi düzeyde olursa olsun, veli ve öğrencilerin gözünde herhangi bir bedel ödenmeden kayıt olunabilen bu kurslar etüt eğitim merkezlerine karşılık son derece değersizdir. Ayrıca herhangi bir bedel ödenmediği için öğrenci, arkadaşları kursa devam etmediği için devam etmeme gibi bir gerekçeyi rahatlıkla sunabilmektedir.

kamugundem.com/Özel Haber

Bu yazının tüm hakları kamugundem.com'a aittir. "www.kamugundem.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
orhan kemal inalöz 1 yıl önce

kına yakabilirsiniz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TTKB başkanından bitişik el yazısı açıklaması
TTKB başkanı Aplaslan Durmuş ilkokul 1. sınıfta bitişik el yazısı uygulamasının tercihe bırakıldığını...

Haberi Oku