EĞİTİM:
Araştırma görevlisi olmayı düşünenler ne yapmalıdır?
Araştırma görevlisi olmak isteyenler yükseköğretim kurulunda yer alan akademik kadro ilanları menüsünde ilan edilen kadrolarda aranan özel şartları takip etmeli ve dikkatli incelemeleri gerekiyor. Araştırma görevlileri ortalama 4000-5000 aralığında​ maaş almaktadırlar.ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN MEVZUATTA GÖREV TANIMI NEDİR ?


2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda Araştırma Görevlileri, "yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcıları" olarak geçiyor.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN ÖZLÜK HAKLARI NEDİR ?

Araştırma görevlisi maaşları son dönemde yapılan iyileştirmeler sonucunda önemli ölçüde artmıştır. Araştırma Görevlisi maaşları ülkemizde bölge bölge değişkenlik gösteren geliştirme ödeneğinden ötürü ortalama 4000-5000 aralığında değişiyor.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN ASGARİ ŞARTLAR NEDİR ?

Bilindiği üzere, araştırma görevlilerinin üniversitelere alınmasına ilişkin usul ve esaslar ""Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"le düzenlenmiştir.
Söz konusu yönetmeliğin 7 nci maddesinin 1 inci fıkrasında; "Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için en az lisans mezunu olmak ve ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak" hükmü yer almakta olup, araştırma görevlisi alımlarına ilişkin başkaca bir şart bulunmuyor.

 Yukarıdaki verilen bilgilerden de anlaşılacağı gibi Araştırma Görevlisi kadrolarına başvurmak için asgari şartlar sadece lisans mezunu olmak ve 35 yaşını doldurmamış olmaktır. Ancak, her üniversite araştırma görevlisi kadrosu ilan ettiğinden bir özel şart belirlemek zorundadır.

Burada üniversite sadece lisans mezunu adayların başvurabilmesi için, örneğin "İşletme Bölümü Lisans mezunu olmak" gibi özel şart koyabileceği gibi, ek koşul belirleyip "İşletme Bölümü Lisans Mezunu Olmak. İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans Yapıyor veya Yapmış Olmak" şartı koyarak alanında lisansüstü eğitimine devam eden kişilerin başvurmasını da isteyebilir. Bu durum tamamen üniversite rektörlüklerinin insiyatifinde olan bir durumdur.

Bu sebeple, araştırma görevlisi olma düşüncesi olan kişilerin Yükseköğretim Kurulunda yer alan "AKADEMİK KADRO İLANLARI menüsünde ilan edilen kadrolarda aranan "Özel Şartları" dikkatli incelemeleri gerekiyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Devamsızlık süresini aşan öğrencilere müjde
Toplam devamsızlık süresini aşan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı müjdeli haberi verdi. Örgün ortaöğretim...

Haberi Oku