728x90
EĞİTİM PERSONELİ:
Hangi durumlarda artırımlı ek ders ücreti alınacak?
Artırımlı ek ders ücretlerinde yapılan düzenleme ile örgün ve yaygın eğitim ayırımı yapılmıştır. Özel eğitim öğretmenleri bu ayırım ile örgün eğitimde çalışanlar ek ders ücretlerini artırımlı olarak alıyorken yaygın eğitim de çalışan özel eğitim öğretmenleri ek ders ücretlerini artırımsız olarak alınacağı Maliye Bakanlığı tarafından belirlendi.

Maliye Bakanlığı, ek ders ücreti ödemelerini düzenleyen 657 sayılı Kanunun 176. maddesini yorumladı.

Bakanlıktan MEB'e verilen görüşte, örgün eğitim kurumlarındaki özel eğitime muhtaç öğrencilere verilen ders veren öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesi ancak yaygın eğitim kurumlarında ders veren öğretmenlerin ek ders ücreti ödemelerinin ise artırımsız ödenmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlık ayrıca, cezaevlerinde ders vermek üzere görevlendirilen öğretmenlerin de cezaevlerinde görevli öğretmenler gibi ek ders ücretleri artırımlı alması gerektiğine karar verdi.

Ek ders ücreti konusundaki belirlemelere göre;

a-Gündüz öğretimi için, ders saati başına 140 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

b-Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

c-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %25 fazlası ödenir.

d-Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %100 fazlası ödenir.

kamugundem.com

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Atılan öğretmenler maaşlarını alabilecek...
Açığa alınan öğretmenler maaşlarını alabilecek mi?

Haberi Oku